Wiele miast (25)
ARAW wychodzi naprzeciw inwestorom. Ma dla nich specjalny przewodnik

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, przy współpracy z firmami CBRE i Page Personnel, opracowała przewodnik “Wrocław Investors’ Guide 2014”. Inwestorzy znajdą w raporcie najnowsze dane dotyczące wrocławskiego rynku nieruchomości komercyjnych oraz rynku pracy.

Reklama
Trzecia siła na rynku biurowym

Wrocław - z 560 tys. mkw. dostępnej nowoczesnej powierzchni biurowej - jest trzecim rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie. Pod koniec czerwca 2014 roku w budowie było 15 projektów, które łącznie zwiększą zasoby przestrzeni biurowej w stolicy Dolnego Śląska o 144 tys. mkw. W większości ich realizacja zakończy się w przyszłym roku.

W zeszłym roku wynajęto we Wrocławiu 75 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Mimo wzrostu podaży nowej powierzchni, wstępne rezultaty z pierwszej połowy bieżącego roku wskazują, że popyt na biura utrzyma się na wysokim poziomie w całym 2014 roku.

- Wrocław to trzeci po Krakowie i Warszawie rynek dla sektora centrów i usług wspólnych (SSC/BPO). Firmy z tego segmentu generują największy popyt na wrocławskie biura i ten trend utrzyma się, ponieważ wraz ze wzrostem znaczenia Wrocławia na outsourcingowej mapie Polski, będą one zwiększać zatrudnienie oraz poszukiwać nowych powierzchni – mówi Paweł Boczar z wrocławskiego oddziału CBRE.

O pozycji Wrocławia świadczy choćby awans o 10 pozycji , czyli na 65. miejsce w zestawieniu 100 najatrakcyjniejszych globalnych lokalizacji dla outsourcingu w rankingu Tholons.

Wrocław liderem nasycenia powierzchnią handlową

Stolica Dolnego Śląska od kilku lat jest jednym z liderów w Polsce pod względem nasycenia powierzchnią handlową. Obecnie Wrocław dysponuje 605 tys. mkw. powierzchni handlowej. Największy udział w rynku, sięgający 34%, mają najbardziej zaawansowane centra handlowe trzeciej generacji. Parki handlowe i centra wyprzedażowe obejmują 26%. Pozostała część rynku przypada mniej więcej po równo na centra handlowe pierwszej i drugiej generacji.

Pobierz Wroclaw's
Investors Guide 2014


- Współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na wrocławskim rynku na relatywnie stabilnym poziomie (około 4,5%) i dotyczy głównie obiektów starszych. W związku ze stopniowym wzrostem podaży nowej powierzchni handlowej stawki czynszów od kilku lat kształtują się podobnym poziomie i w 2014 roku pozostaną stabilne. Najwyższe czynsze osiągają wysokość 45-50 EUR za 100 mkw. – tłumaczy Beata Kokeli z działu powierzchni handlowych CBRE.

Mimo dużego nasycenia powierzchnią handlową, Wrocław jest nadal postrzegany przez inwestorów jako atrakcyjny i chłonny rynek. W najbliższych latach przestrzeń handlowa ma wzbogacić się o co najmniej 200 tys. mkw.

Rynek logistyczny, czyli Amazon

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie dolnośląskim wynoszą 920 tys. mkw. W zeszłym roku lokalny rynek wzbogacił się o prawie 130 tys. mkw. nowej powierzchni oraz odnotował rekordowy wynik jeśli chodzi o powierzchnię wynajętą – 485 tys. mkw. Było to w dużym stopniu zasługą firmy Amazon, która we Wrocławiu wynajęła 224 tys. mkw. przestrzeni magazynowej, czyli prawie połowę wolumenu.

- Rynek magazynowy Dolnego Śląska ma za sobą bardzo dobry rok, a perspektywy na najbliższe kwartały są także obiecujące. Jak tylko wykonawcy dużych projektów drogowych S3, S5 i S8 uporają się z opóźnieniami, Wrocław zostanie kompleksowo wpięty w sieć dróg krajowych i międzynarodowych, dzięki czemu w pełni zacznie wykorzystywać atuty swego położenia i zwiększy konkurencyjność także wobec swego czeskiego rywala – komentuje Dominik Łoś, negocjator w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych w biurze CBRE we Wrocławiu.

Najliczniejszymi najemcami powierzchni magazynowej w regionie Wrocławia są firmy z branż motoryzacyjnej i spożywczej oraz przemysłu maszynowego, metalowego i elektrotechnicznego.

Miasto wspiera inwestorów

Wrocław to - obok Krakowa i Warszawy - najbardziej dynamicznie rozwijający się ośrodek nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Inwestorów przyciąga do stolicy Dolnego Śląska korzystne dla biznesu położenie geograficzne, bliskość granicy z Niemcami i Czechami, przyjazna wobec inwestorów polityka władz miasta oraz dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej.

- Potencjalni i obecni inwestorzy otrzymują szerokie wsparcie, m. in. w postaci pomocy w kwestiach administracyjnych i prawnych związanych z założeniem działalności gospodarczej, realizacją inwestycji oraz w ramach bieżącej działalności gospodarczej. Wsparcie obejmuje także pomoc przy ubieganiu się o dostępne źródła pomocy publicznej, przygotowanie dla inwestorów dedykowanych raportów i analiz dla poszczególnych sektorów, jak również pomoc w nawiązaniu kontaktu z lokalnymi władzami i partnerami biznesowymi, a także środowiskiem akademickim. Wspieramy ich również w kampaniach rekrutacyjnych czy kampaniach PR – mówi Michał Skwierczyński z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Według danych na koniec I kwartału 2014 roku, firmy z segmentu SSC/BPO zatrudniają we Wrocławiu około 22 tys. pracowników, co stanowi 18% zatrudnionych w tym sektorze w skali całego kraju.

- Obecne na Dolnym Śląsku firmy stale zwiększają zatrudnienie oraz pojawiają się nowe przedsiębiorstwa, które przyciągają do Wrocławia liczne atuty miasta, w tym dostęp do znacznych zasobów wyspecjalizowanej kadry potencjalnych pracowników. Bardzo dynamicznie rozwijają się także sektory R&D (badanie i rozwój) oraz KPO (procesów opartych na wiedzy) – mówi Wojciech Bartz, Executive Manager w firmie Page Personnel.

Źródło: ARAW
stat4u PortalPOLSKA.pl