Słubice
„Andrzejkowe” działania policji

Od 30 listopada do 1 grudnia br. na terenie powiatu słubickiego policja prowadziła działania pod hasłem "Andrzejki". Celem działań było ograniczenie ilości zdarzeń drogowych i ich ofiar na drogach powiatu słubickiego w ruchu kołowym i pieszym.

Reklama
W okresie styczeń-październik br. na drogach leżących w granicach powiatu słubickiego odnotowano 40 wypadków drogowych, w których 9 osób poniosło śmierć, a 51 doznało obrażeń ciała. Odnotowano również 456 kolizji drogowych.

Główną przyczyną powstania tych zdarzeń było nieprzestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a w konsekwencji popełnianie wykroczeń określonych w podstawowej kategorii tj.:
· nadmierna prędkość jazdy;
· nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu;
· nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie.

Mając powyższe na uwadze, w dniach od 30 listopada do 1 grudnia br. słubiccy policjanci przeprowadzili wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pn. ”Andrzejki”. Działania miały na celu ograniczenie ilości zdarzeń drogowych i ich ofiar na drogach powiatu słubickiego w ruchu kołowym i pieszym. W czasie andrzejkowego weekendu funkcjonariusze skupili się na czuwaniu nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym oraz na eliminowaniu z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących pojazdami.

W tym czasie policjanci poddali kontroli 247 pojazdów i ich kierowców. Niestety i tym razem nie obyło się bez nieprawidłowości. Funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę pięciu nietrzeźwym kierującym. U dwóch kierujących badanie na zawartość alkoholu wykazało ponad 0,5 promila w organizmie. Oznacza to, że odpowiedzą teraz przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Trzech kierujących odpowie za wykroczenie – kierowania pojazdem po użyciu alkoholu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 53-letni mieszkaniec powiatu słubickiego, który kierował samochodem osobowym marki Renault mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Wśród tego mało zaszczytnego grona znalazły się dwie przedstawicielki płci pięknej. Pierwsza z pań została zatrzymana na terenie gminy Górzyca. 57-letnia rowerzystka w swoim organizmie miała prawie 2 promile alkoholu. Kolejna kierująca została zatrzymana w Cybince. W tym przypadku 32-letnia kobieta kierowała samochodem marki VW Passat mając prawie 1 promil alkoholu w organizmie.

Zgodnie z obowiązującym prawem za kierowanie autem, znajdując się w stanie nietrzeźwym, grozi sprawcy do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Tylko w tym roku na drogach województwa lubuskiego policjanci zatrzymali ponad 4800 pijanych kierowców. (jkd)
 
stat4u PortalPOLSKA.pl