Łódź
Analizator w Technoparku

Finał budowy Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) jest już bardzo bliski. To wielki sukces naukowców Politechniki Łódzkiej, którzy stworzyli koncepcję urządzenia, ale także osób pracujących dla firmy Ericpol oraz w Technoparku, które pomogły w realizacji pomysłu.

Reklama

ARUZ to pierwsze na świecie cyfrowe laboratorium do zadań specjalnych. Jak wyliczono wykorzystuje 100 km połączeń elektrycznych, 6 ton kabli, 25 tysięcy układów FPGA. Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) to gigantyczne, pierwsze na świecie urządzenie, które skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni i pozwoli zbadać zjawiska wymykające się dotąd obserwacji w warunkach laboratoryjnych. Dla łódzkiego Technoparku buduje go firma Ericpol.



 
 
Reklama

 

Reklama_________________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

   
Zakupy w Łodzi
    
Tel. (w godz. 7-22) 530 - 332 - 615
 
do domów, biur, warsztatów itp.



Analizator jest sercem Laboratorium Symulacji Molekularnych - jednego z sześciu laboratoriów powstających w nowo budowanym obiekcie Technoparku w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu BioNanoPark. Zgodnie z wartym ponad 20 mln złotych kontraktem, ARUZ ma być gotowy pod koniec lipca.
ARUZ z dokładnością do nanosekund odtworzy przepływ cząsteczek w czasie rzeczywistym i umożliwi poznanie natury zjawisk złożonych. I zrobi to naprawdę szybko, bo w przypadku badań chemicznych wynik, na który superkomputery pracowałyby miesiącami, ARUZ przygotuje w kilka dni. Co więcej, zrobi to z większą precyzją i zużywając mniej energii. Tak wielkie przyspieszenie tempa prac to zasługa specjalnie opracowanej konstrukcji urządzenia, wykorzystującej 25 tys. równocześnie pracujących i połączonych ze sobą układów scalonych FPGA. Pomysłodawcą koncepcji budowy i funkcjonowania ARUZ jest Politechnika Łódzka. Za wykonanie konstrukcji tego urządzenia, jak również za dostarczenie oprogramowania dla niego, systemu chłodzącego, instalacji elektrycznej oraz montaż odpowiedzialny jest łódzki Ericpol.

Zaletą analizatora jest również możliwość przeprogramowywania całego urządzenia. Jak mówią jego pomysłodawcy - będzie on jak kameleon, dostosowujący się do potrzeb badaczy.

Działający jak cyfrowa probówka ARUZ może znaleźć zastosowanie w badaniach na rzecz wielu dziedzin przemysłu od ochrony środowiska, przez farmację po przemysł kosmiczny i lotniczy. Ze względu na wykorzystanie protokołu DLL będzie niezastąpiony w badaniach chemicznych - w praktyce symulacje przy jego wykorzystaniu będą mogły zastąpić badania laboratoryjne. Pozwoli opracowywać nowe materiały, leki, kosmetyki.

Źródło informacji: Technopark Łódź i Ericpol.

Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl