Wiele miast (374)

Analiza Money.pl: Zaskakujący raport BCG. Polska najlepiej na świecie powiększa dobrobyt

W raporcie dotyczącym 149 państw świata analitycy Boston Consulting Group uwzględnili takie wskaźniki jak PKB, stabilność gospodarki, sytuacja na rynku pracy, jakość edukacji i opieki zdrowotnej, infrastruktura, administracja, zrównoważenie dochodów, społeczeństwo obywatelskie i stan środowiska naturalnego. Na tej podstawie opracowali syntetyczny wskaźnik SEDA (z ang. sustainable economic development assessment), czyli ich pomysł na ocenę zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Sprawdzili również, jak w ostatnim czasie wskaźnik ten się zmieniał. Okazuje się, że Polska wypadła zaskakująco dobrze - pisze portal Money.pl.

Reklama
- Z naszego raportu wynika, że Polska najlepiej na świecie przekłada wzrost gospodarczy na poprawę jakości życia obywateli – tłumaczy w rozmowie z Money.pl Douglas Beal z BCG, współautor raportu. Wskazuje, że Polska w ostatnich latach zrobiła duże postępy, jeżeli chodzi m.in. o budowę społeczeństwa obywatelskiego, a także w dziedzinie rozwoju edukacji. Na tyle duże, że BCG w raporcie poświęciło naszemu krajowi mini-rozdział.
 
Autorzy rankingu SEDA zwracają uwagę, że sporym osiągnięciem jest spadek bezrobocia. Dodają jednak, że nie bez znaczenia była w tym przypadku emigracja po wejściu do Unii Europejskiej, która doprowadziła do tego, że obecnie np. na Wyspach Brytyjskich mieszka ponad 800 tysięcy Polaków. Polskę doceniono też za to, że osiągnęła dobre wyniki gospodarcze, jednocześnie poprawiając poziom ochrony środowiska. Zwykle te dwie sprawy nie idą z sobą w parze, czego jaskrawym przykładem są Chiny, które gospodarkę rozpędzały kosztem zanieczyszczenia przyrody.
 
Najwyżej w rankingu SEDA uplasowała się Norwegia, która wyprzedziła inne kraje we wszystkich kategoriach. Dziewięć z dziesięciu pierwszych miejsc zajmują kraje Europy Zachodniej. Jedynym krajem pozaeuropejskim w pierwszej dziesiątce jest Singapur.
 
- Trzeba jednak zwrócić uwagę, że większość krajów Europy, które znajdują się na wysokim poziomie rozwoju, jednocześnie ostatnio "cofa się" do średniej. Na ich tle Polska radzi sobie bardzo dobrze - zaznacza w rozmowie z Money.pl Douglas Bael.
 
Osiągnięcia naszego kraju wyraźnie widać na zawartych w raporcie wykresach opisujących aktualny poziom i tempo rozwoju dobrobytu oraz stan i postęp we wdrażaniu zrównoważonej gospodarki. W obu przypadkach najlepsze wyniki osiągnęły państwa znajdujące się jak najbliżej prawej strony i górnej krawędzi wykresu.


 
Poziom dobrobytu i tempo jego rozwoju wg państw
Źródło: Boston Consulting Group
 
Warto zwrócić uwagę na to, że raport SEDA plasuje Polskę na 31 miejscu na świecie pod względem jakości życia. To wyżej niż chociażby np. w porównaniu PKB na mieszkańca. W tym przypadku Międzynarodowy Fundusz Walutowy stawia nas na 51. miejscu, a Bank Światowy na 59.
 
 
Zrównoważony rozwój i postęp w tym zakresie wg państw
Źródło: Boston Consulting Group
 
- PKB nie jest jednak wskaźnikiem, który w pełni pokazuje to, czy w danym kraju żyje się dobrze czy źle. Na jakość życia składa się szereg czynników, które uwzględniamy w raporcie – tłumaczy Douglas Bael. Widać to choćby na przykładzie Niemiec, które przy podobnym tempie rozwoju gospodarczego jak USA osiągnęły znacznie większy wzrost dobrobytu.

Źródło: Money.pl
stat4u PortalPOLSKA.pl