Wiele miast (351)

Alpinistyka zimą – czym się charakteryzuje?


Jesteśmy niemal w środku okresu zimowego, który dla alpinistów (zarówno tych górskich, jak i przemysłowych) jest szczególnie trudnym okresem w roku.

Wynika to z faktu, że w zimie występują największe trudności pogodowe i chociaż w górskich terenach nietrudno o wichury czy zamiecie, również latem to jednak zima jest tym okresem, do którego należy się szczególnie przygotować.

Reklama
Unikaj utraty ciepła

Kiedy na zewnątrz temperatura spada grubo poniżej zera stopni musimy dokładać wszelkich starań, aby jak najlepiej uchronić się przed utratą ciepła z własnego organizmu. Korzystajmy więc z każdej okazji, aby podczas pracy na wysokościach nieco się rozgrzać gorącą herbatą czy rozruszaniem mięśni, tak aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Może też jeść batony
energetyczne bogate w węglowodany.

Pamiętajmy, że najwięcej ciepła ucieka z człowieka poprzez stopy i głowę, a także ręce, które niekiedy przy pracach specjalistycznych na wysokości pozostają odsłonięte.

Warto więc zadbać o rękawiczki, porządne buty zimowe czy ciepłą czapkę. Chrońmy się również przed wiatrem, bo to on w połączeniu z wilgocią znajdującą się w śniegu stanowi dla alpinistów szczególne zagrożenie.
 
Istotną sprawą jest również bielizna termiczna, która szczególnie w ostatnich
   
latach zyskuje na popularności. W sklepach znajdziemy wiele różnych wzorów i rodzajów tego typu ubrania, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jest to, że świetnie chroni ona przed wychłodzeniem organizmu.
 

Jakie prace są charakterystyczne dla alpinisty zimą?

Alpinistyka przemysłowa w okresie zimowym to, poza tradycyjnymi pracami związanymi z myciem okien, elewacji, montażem kolców przeciw ptakom czy montażem reklam wielkopowierzchniowych, dodatkowo zbijanie sopli lodu z budynków i usuwanie zalegającego na dachach śniegu.
 
Gdy spadanie dużo śniegi alpiniści mają dosłownie pełne ręce roboty. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma prawny obowiązek zbijania sopli, gdyż stanowią one poważne zagrożenie dla osób przechodzących w okolicach. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą poważne kary. Podobnie jest z odśnieżaniem dachu. To nie tylko obowiązek nałożony przez ustawodawcę ale też konieczność wynikająca z faktu, że jeden metr kwadratowy zalegającego śniegu może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, w zależności od grubości pokrywy śnieżnej. Nierzadko dochodzi więc do wypadków, których skutkiem był zawalony dach, który nie wytrzymał ciężkości śniegu.
 
 
Najwięcej pracy w najtrudniejszym okresie
 
Jak widać zima to specyficzny czas dla alpinistyki przemysłowej. Poza tym, że jest to okres trudny, w którym należy szczególną wagę przykładać do przestrzegania zasad BHP to dodatkowo zakres obowiązków nieco się rozszerza. Alpiniści przemysłowi więc w okresie, kiedy mają realnie najtrudniejsze pogodowe warunki do wykonywania swojej pracy paradoksalnie mają tej pracy najwięcej. Pamiętajmy więc o odpowiednim przygotowaniu do pracy w zimie.
 
 
Więcej: www.PracawChmurach.pl  High Life - prace na wysokości


 
stat4u PortalPOLSKA.pl