Płock
Akcja Demokracja i Małachowianka: nie dla politycznej agitacji ONR i ksenofobii w szkole

Wspólne oświadczenie liceum i aktywistów. We wtorek, dzień po spotkaniu Akcji Demokracji i społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, uczestnicy wydali wspólną deklarację. Główny przekaz: zdecydowany sprzeciw wobec ksenofobii i politycznej propagandy w szkole.

Jest to efekt apelu 13,5 tysiąca osób, które domagały się od dyrekcji placówki odcięcia się od pomysłów spotkań z organizacjami nacjonalistycznymi oraz organizacji warsztatów antydyskryminacyjnych.

Reklama
Ze strony szkoły w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dyrekcji reprezentowanej przez Katarzyną Góralską, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, szkolna psycholożka i pedagożka oraz przedstawicielki stowarzyszenia rodziców i absolwentów. Podczas dwugodzinnej dyskusji obie strony zgodziły się, że szkoła nie jest miejscem dla politycznej agitacji Obozu Narodowo-
Radykalnego.

Spotkanie z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyło się w marcu, nie było organizowane przez szkołę. Pani dyrektor podkreślała działania Liceum na rzecz tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, takie jak organizacja obchodów Marca 1968 roku, wsparcie remontu synagogi czy współpraca z Instytutem Yad Vashem.
 
Efektem spotkania jest wspólna deklaracja społeczności „Małachowianki” i Akcji Demokracji, ustalona podczas spotkania, w której podkreślono, że szkoła jest i będzie przeciwna ksenofobii. Jednocześnie szkoła odcina
   
się od zaangażowania o charakterze politycznym. Udział ONR w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w marcu tego roku wynikał z zaproszenia organizatorów obchodów, a nie szkoły.

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji, która zainicjowała kampanię, mówił dla Gazety Wyborczej o znaczeniu kampanii dla szkół w całej Polsce. „Chcemy, by cała Polska miała wyraźny sygnał, że są ludzie, którzy niepokoją się, gdy organizacja reprezentująca skrajne, dyskryminacyjne poglądy bierze udział w życiu jakiejkolwiek szkoły.” 
 
W trakcie rozmowy ze strony przedstawicieli kadry pedagogicznej zadeklarowano otwartość na współpracę z organizacjami pozarządowymi profesjonalnie zajmującymi się edukacją antydyskryminacyjną. Akcja Demokracja zaproponuje szkole listę takich organizacji, z której w porozumieniu z przedstawicielami rodziców będzie mogła skorzystać w dalszym wzmacnianiu działań pedagogicznych nastawionych na budowanie postaw otwartości. 

 
Bogumił Kolmasiak, www.AkcjaDemokracja.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl