Wiele miast (351)

4 ciekawostki o nartach, o których nie miałeś pojęcia

Narty z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Jeździ na nich zdecydowanie większa ilość osób niż w zeszłych latach. Prawdopodobnie ma to związek z wciąż wzrastającym zapotrzebowaniem ludzi na sport.

Zdają sobie oni bowiem sprawę, że odgrywa on ogromną rolę w ich życiu codziennym i dzięki niemu mogą zyskać nie tylko ładną sylwetkę, ale przede wszystkim zdrowie.

Reklama
Nie bez przyczyny aktywność fizyczna w piramidzie żywienia stanowi jej fundament (choć fakt ten może dziwić, ponieważ sport nie ma zbyt dużo wspólnego z jedzeniem). Propagowanie zdrowego trybu życia sprawia, że ludzie zaczynają biegać, jeździć na rowerach, rolkach, a w zimie każda szkoła narciarska ma pełne ręce roboty. Warto wiedzieć, że z nartami wiąże się kilka intrygujących ciekawostek, o których mało kto zdaje sobie sprawę.
 

Narty mają swój początek w Norwegii albo w Azji

    Interesującym faktem jest, że popularne i międzynarodowe słowo „ski” (jest to ogólne wyrażenie na narty) miało swój początek w Norwegii i jego pierwotna wersja brzmiała „skíð”, co po norwesku oznacza zwyczajny kawałek drewna.

Prowadzono liczne badania w celu ustalenia daty, w której mógł powstać pierwszy sprzęt narciarski. Wiele odkryć archeologicznych sugeruje, że mogło to się zdarzyć nawet w roku około 4000 przed naszą erą. 

Jednakże okazało się, że prowizoryczna szkoła narciarska istniała dużo wcześniej i na sprzęcie tym jeździli ludzie zamieszkujący góry Ałtaj, które umiejscowione są pomiędzy krajami, takimi jak: Chiny, Mongolia, Kazachstan, a także Rosja.
 
Stosunkowo niedawno odnaleziono w okolicy jeziora Sindor znajdującego się w Rosji najstarszy model nart, których powstanie szacuje się na rok 6000 przed naszą erą, co jest naprawdę niesamowitym odkryciem. Jednakże pomimo tego, za kolebkę wszelkich sportów zimowych uznaje się przede wszystkim urokliwą wioskę Morgedal, która położona jest w Norwegii. Mówi się, że to właśnie tam narodziło się prawdziwe narciarstwo i uznano je za sport.
 

Szybsza jazda niż samochodem

Każda wypożyczalnia nart podczas wydawania sprzętu instruuje jak powinno się z nim obchodzić, jaki jest ich mechanizm, a także jak szybko powinno się na nich jeździć. Oczywiście dane te są znacznie zaniżone ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Okazuje się bowiem, że na nartach można jechać nawet szybciej niż podczas poruszania się za pomocą samochodu. Tradycyjne auta mogą się poruszać maksymalnie z prędkością około dwustu lub dwustu dwudziestu kilometrów na godzinę. Jest to już ogromna szybkość, znacznie przekraczająca dozwolone normy na polskich (i nie tylko) drogach.
 
Okazuje się jednak, że nie tylko miłośnicy motoryzacji lubią złamać przepisy mówiące o ograniczeniach prędkości. Pewien narciarz pochodzenia włoskiego, który nazywa się Simone Origone, postanowił pobić rekord szybkości podczas jazdy na nartach. Oczywiście udało mu się, a jego wynik może wielu zszokować. Osiągną on bowiem wynik sto pięćdziesięciu sześciu mili, co w przeliczeniu oznacza dwieście pięćdziesiąt kilometrów na godzinę! Należy tutaj dodać, że wszystko odbywa się na świeżym powietrzu i każdy powiew wiatru jest odczuwalny na ciele. Lepiej jednak nie ryzykować i nie przekraczać dozwolonej normy w poruszaniu się na nartach, zwłaszcza wtedy, gdy jest się początkującym.
 

Jazda na nartach może być praktykowana aż w osiemdziesięciu krajach

Liczba ta może robić naprawdę duże wrażenie. Rzecz jasna, należy zdawać sobie sprawę, że nie w każdym państwie wypożyczalnia nart będzie oferować dogodne warunki, a stoki z całą pewnością będą sporo odbiegać jakością od najpopularniejszych miejsc, jakimi są Włochy, Austria oraz Francja.
 
Jednakże odnotowano, że wszyscy ci, którzy uwielbiają jazdę na nartach mogą to robić aż w osiemdziesięciu krajach na całym świecie. Co ciekawe, obszary wyznaczone do uprawiania tego sportu posiada nawet Korea Północna, a także Dubaj. W Stanach Zjednoczonych wypożyczalnia nart i specjalne ośrodki znajdują się aż w czterdziestu stanach.
 

Sherlock Holmes i narciarstwo

Autor popularnych powieści o detektywie, Conan Doyle jako jeden z pierwszych Brytyjczyków napisał o swoich wrażeniach, jakie przeżył jeżdżąc na nartach.

Więcej: www.skipoint.pl





 
stat4u PortalPOLSKA.pl