Wiele miast (374)
16 lat turnieju Coca-Cola Cup w Polsce

Coca-Cola Cup to najstarszy i jeden z największych piłkarskich turniejów młodzieżowych w Polsce, często określany mianem nieoficjalnych młodzieżowych Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Organizowany jest nieprzerwanie od 1999 roku.

W jego piętnastu dotychczasowych edycjach udział wzięło już blisko 640 tysięcy dziewcząt i chłopców z całej Polski.

Reklama
Struktura turnieju ewoluowała przez lata, odzwierciedlając zmiany zachodzące w systemie szkolnictwa. Początkowo był on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, ale w 2000 roku do gry dopuszczono również reprezentacje gimnazjów. Od 2010 roku w turnieju mają możliwość rywalizacji jedynie szkoły gimnazjalne. W tym samym roku do rozgrywek dołączyły dziewczęta – i od
razu zgłosiło się aż 1106 drużyn żeńskich.

Ostatnie cztery lata przyniosły jeszcze więcej zmian.  Organizatorzy turnieju Coca-Cola Cup kładą szczególny nacisk na promocję pozytywnych postaw w duchu zasad fair play. Stąd też w 2010 roku, po raz pierwszy w historii Coca-Cola Cup wprowadzono do turnieju system premiowania zachowań zgodnych z duchem sportu.

Założeniem punktacji „GRAM CZYSTO” jest popularyzacja gry w poszanowaniu przeciwnika 
i przestrzeganiu zasad fair play.

Zespół, który w czasie meczu nie otrzyma żółtej ani czerwonej kartki, jest
   
nagradzany dodatkowym punktem „GRAM CZYSTO”. Niejednokrotnie decyduje on o wyniku rywalizacji w grupie.
 
Rok później zaczęła działać Akademia Futbolu Coca-Cola Cup, której głównym zadaniem jest promowanie młodych graczy i umożliwianie im rozwijania piłkarskich umiejętności pod okiem najbardziej doświadczonych specjalistów z Polski i zagranicy.
 
- W 2011 roku zorganizowaliśmy Strefy Aktywnego Życia, w których każdy odwiedzający nasze imprezy mógł spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych, porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się, jak żyć zdrowo i aktywnie na co dzień - informuje Anna Solarek, kierownik ds. projektów sportowych Coca-Cola Poland Services. - Z roku na rok systematycznie rozszerzamy ich formułę, a od 2013 roku organizujemy finały wojewódzkie w weekendy z nadzieją, że staną się wielkim rodzinnym piknikiem o charakterze sportowym.
 
W ubiegłym roku również po raz pierwszy został rozegrany finał krajowy Coca-Cola Cup nie na stadionie, ale w środku miasta. Na Rynku Głównym w Krakowie stanęło boisko z naturalną trawą i

   
trybunami oraz powiększona Strefa Aktywnego Życia. W ciągu dwóch dni imprezę odwiedziło aż 40 tysięcy osób.
 
W 2014 roku organizatorzy zapraszają na wielki finał do Gdyni.
 
W Coca-Cola Cup pierwsze sukcesy odnosiło wielu zawodników, którzy dziś potwierdzają swoją klasę na polskich i europejskich boiskach.

Wśród piłkarzy, którzy zaczynali swoją karierę w turnieju Coca-Cola, są m.in. dwaj ambasadorzy rozgrywek: Robert Lewandowski i Ariel Borysiuk, a także Michał Janota, Kamil Grosicki, Radosław Majewski czy Karol Linetty.


Na zwycięzców Coca-Cola Cup co roku czekają atrakcyjne nagrody – wyjazd na mecz najlepszych zespołów lig europejskich lub możliwość zobaczenia na żywo największych piłkarskich imprezy Europy i świata. Triumfatorzy Coca-Cola Cup byli m.in. w Barcelonie, Madrycie, Amsterdamie czy w Mediolanie.
 


Wyjazdom tym niejednokrotnie towarzyszyła możliwość treningu pod okiem profesjonalistów oraz spotkania z gwiazami futbolu. W 2013 roku zwycięzcy trenowali w legendarnym Juventusie Turyn, a w 2014 będą doskonalić swoje umiejętności w Rzymie pod okiem brazylijskich trenerów.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.cocacolacup.pl
 
(ac)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl