Wiele miast (374)
10. edycja Brave Festival i 5. edycja Brave Kids

Poznaj program 10. edycji Brave Festival
14 dni silnych emocji. Tydzień dla wielbicieli ambitnego kina oraz tydzień z kilkunastoma artystami z całego świata. Temat „Święte ciało” i kultura Indii w soczewce - tak rysuje się tegoroczny Brave Festival. Znamy program 10. edycji. Sprzedaż biletów rusza 19 maja.

Reklama
Tematem 10. Brave Festival będzie „Święte ciało”. Hasło jest jednocześnie ironiczne i zakorzenione głęboko w duchowości.

- Żyjemy w czasach kultu ciała, poświęcamy mu bardzo dużo uwagi. A przecież ciało nieustannie się zmienia - mówi Grzegorz Bral, dyrektor i pomysłodawca Brave Festival. Temat tegorocznego festiwalu ma także skłaniać do refleksji. -  Przecież istnieje też ciało ukryte pod tą konsumpcyjną powierzchnią, ciało, które prowadzi do sensownego życia. Ten inny punkt widzenia pokażemy w czasie tegorocznego festiwalu – dodaje Grzegorz Bral.

Na początek mocno filmowe otwarcie. 4. lipca pokaz niemego filmu „Światło Azji” zainauguruje Przegląd Filmowy Brave Festival. Seansowi będzie towarzyszyła muzyka grana na żywo przez indyjski zespół Divana Ensemble. Przez 7 dni Przeglądu będzie można obejrzeć 28 filmów w ramach 3 cykli tematycznych: Brave Focus, Brave Contexts, Brave People Doc. Co zobaczymy? Produkcje doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, jak np. Berlinale czy Sundance, ale także filmy mało znane szerszej publiczności.

11. lipca rozpoczną się spektakle i koncerty  na żywo. Zobaczymy artystów, wielu spośród których nigdy wcześniej nie występowało w Polsce, a nawet w Europie. Nie zabraknie postaci kontrowersyjnych, jak np. wybitny choreograf Koffi Kôkô, który jednocześnie jest kapłanem Voodoo. Wśród artystów współczesnych, dla których ciało jest najważniejszym środkiem wyrazu, znajdzie się także Melanie Lomoff, tancerka baletu klasycznego uhonorowana Grand Prix na Paris International Dance Competition oraz Ziya Azazi, turecki artysta wykonujący wirujący taniec derwiszy we własnej interpretacji. To jego występ rozpocznie performatywną część Brave Festival.

W programie festiwalu znajdą się także artyści reprezentujący kulturę tradycyjną, m.in. Rama Vaidyanathan - mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego, czy  artyści z Kerali prezentujący  Sarpham Thullal. Ta starożytna indyjska tradycja wykonywana jest ku czci bóstw węży i ma zapewnić pomyślność jej uczestnikom. Spektakularny rytuał razem z przygotowaniami otwartymi dla publiczności potrwa ponad 5 godzin.

- Wraz z jubileuszem odświeżamy formułę festiwalu. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć artystyczne konfrontacje, w czasie których artyści z różnych kultur zaimprowizują wspólny występ – dodaje Grzegorz Bral.

To nie koniec nowości. W czerwcu Artystyczne Nadodrze we współpracy z Brave Festival szykuje wiele wydarzeń otwartych dla mieszkańców Wrocławia. To m.in. gra miejska czy plenerowe pokazy filmów.

To już 10. Brave Festival. Poprzednie edycje zgromadziły 920 artystów pochodzących z 50 krajów. Łącznie odbyło się blisko 650 wydarzeń – spektakli, koncertów, warsztatów, paneli dyskusyjnych. W festiwalu uczestniczyło ponad 700 wolontariuszy i tysiące ludzi zainteresowanych sztuką poszerzającą horyzonty. Wrocławski festiwal przez dekadę objął swoim zasięgiem 15 miast Polski.

Brave Festival 2014 odbędzie się w dniach 4-17 lipca 2014 r. we Wrocławiu. Bilety będą dostępne  w sprzedaży od 19 maja.

Rekordowa 5. edycja Brave Kids

W tym roku do Polski w ramach projektu Brave Kids przyleci ponad 100 młodych przedstawicieli różnych kultur i narodowości. Wrocław, Warszawa, Wałbrzych i Puszczykowo już 20 czerwca przywitają dzieci m.in. z Maroka, Kongo, Indonezji, Burundi, Grenlandii, Nepalu.

Program edukacyjny Brave Kids to warsztaty, spektakle, spotkania, improwizacje artystyczne. Jak co roku to także atrakcje dla wrocławskich rodzin, m.in. wielka parada w rynku, czy też finałowy spektakl dzieci ze wszystkich miast objętych projektem, który odbędzie się na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Improwizacja, radość i harmonia. Spektakl finałowy pokazuje, że wcale nie musimy mówić w jednym języku, pochodzić z tej samej kultury, aby móc się porozumieć – mówi Karol Gołaj, producent wykonawczy Brave Kids. - Brave Kids używa sztuki jako narzędzia ułatwiającego nawiązanie międzykulturowego dialogu i zrozumienia odmienności. To również szansa na pomoc dzieciom, które w swoich krajach napotykają na niszczące ograniczenia – dodaje.

W ramach projektu Brave Kids dzieci mieszkają w lokalnych domach. Wrocławskie rodziny będą gościć artystyczne grupy dziecięce z Kongo, Ghany, Rosji, Indonezji i Rumunii.

Rosję będzie reprezentować grupa z teatru cyrkowego Mongolfieri z Sankt Petersburga. Teatr stanowi artystyczne środowisko dla mieszkańców domów dziecka, dzieci z rodzin ubogich czy dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Z Rumunii przyjadą dziewczynki z grupy Act 4 Art, które ożywiają zapomniane rytuały z przeszłości, łącząc pogańskie tradycje z aktorstwem i tańcem. Z kolei żartować, bawić się sztuką oraz wykonywać sztuczki żonglerskie będą dzieci z Red Nose Fundation z Indonezji. Artistes en Herbe to grupa z Republiki Kongo, tworzona przez dzieci z 4 różnych domów dziecka, które wspólnie muzykują, grają na gitarach, dużych bębnach tom-tom i djembe. Nawiązują w ten sposób więzi, tworzą wspólnotę, uświadamiają sobie, że razem mogą więcej, co jest istotne w kraju, gdzie ponad 70% ludności żyje w ubóstwie. We Wrocławiu zamieszkają także dzieci z Moreei (Ghana) wspierane przez Fundację Freespirit. Grupa zaprezentuje niecodzienne przedstawienie m.in. tańca Zulu czyli tańca wojennego.

Brave Kids odbędzie się po raz piąty. Do tej pory w projekcie wzięło udział 413 dzieci, 280 rodzin, 100 wolontariuszy, 7 miast. Od 2009 roku w ramach projektu Brave Kids przez trzy tygodnie młodzi reprezentanci rozmaitych kultur biorą udział w warsztatach opartych na zasadzie: „Dzieci uczą dzieci”. Projekt jest skierowany głównie do artystycznych grup dziecięcych oraz do rodzin i dzieci z Polski. Ideą Brave Kids jest budowa otwartości i tolerancji, które wyrażają się w czasie licznych warsztatów i spektakli z udziałem doświadczonych pedagogów, artystów, liderów oraz gości.

W trakcie pobytu w Polsce, dzieci i liderzy nocują w lokalnych domach goszczących. – To niesamowity projekt. Mamy coraz więcej zgłoszeń z całej Polski. Wystartowaliśmy we Wrocławiu, a teraz Brave Kids jest projektem ogólnopolskim. Jednak to dopiero początek. Mam nadzieję, że przy 10. edycji odważne dzieciaki będą pokazywać swoją siłę nie w kilku, a kilkudziesięciu miastach w Polsce – mówi producent wykonawczy projektu.

Aleksandra Palus, PR EXPERT
Anita Nowak, PR EXPERT
stat4u PortalPOLSKA.pl