Łomża
Wspólne czytanie "Wesela"

2 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży odbyła się 6. edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Tegoroczną lekturą było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W inicjatywę włączyło się wiele osób z różnych łomżyńskich środowisk.

Reklama

Niewielka "sala na poddaszu", w której odbywało się "Narodowe Czytanie", zapełniła się niemal do ostatniego miejsca. Nie zabrakło władz Łomży z Prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, posłów ziemi łomżyńskiej, dyrektorów miejskich placówek czy dziennikarzy. Fragmenty dramatu Wyspiańskiego odczytali również uczniowie łomżyńskich szkół oraz mieszkańcy naszego miasta.

- Jest to akcja, w której zawsze chętnie biorę udział. Wspólne czytanie dzieł polskiej literatury łączy pokolenia, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości. Czytać zawsze warto, bo nie dość, że pogłebia ono wiedzę, to również rozwija naszą wyobraźnię i pobudza do kreatywnego myślenia – mówi o "Narodowym Czytaniu" Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Gospodarz miasta wspólnie z Bartoszem Święcińskim z Radia Nadzieja przeczytał dialog Czepca z Dziennikarzem.

Oprócz wspólnego czytania nie zabrakło również zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Odbył się też konkurs czytelniczy "Wokół Wyspiańskiego", był kiermasz książek. W przerwie między czytanymi fragmentami przygrywała Kapela Kurpiowska Gminy Łomża. Wszyscy chętni mogli skorzystać także z możliwości ostemplowania swoich egzemplarzy "Wesela" okolicznościową pieczęcią.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Akcja została zainicjowana lekturą "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa, propagowanie polskiej literatury i wzmacnianie poczucia wspólnoty narodowej.

stat4u PortalPOLSKA.pl