Nowy Sącz
W niedzielę, 10 lipca I Sądecki Festiwal Ziemniaka


W Karczmie Sądeckiej przy Miasteczku Rowerowym na Nadbrzeżnej odbędzie się w niedzielę, 10 lipca I Sądecki Festiwal Ziemniaka, od godziny 10.
 
Przeprowadzony zostanie konkurs na najlepsze danie z ziemniaków. Nagroda za najlepszą, najbardziej smakowitą potrawę, w wysokości 1 tysiąca złotych zostanie wręczona zwycięzcy ok. godz. 17.

Reklama
Impreza odbędzie się w Karczmie Sądeckiej przy Miasteczku Rowerowym, przy ul. Nadbrzeżnej w niedzielę, 10 lipca od godz. 10. Karczma przygotowuje znakomite, tradycyjne jedzenie oraz przewidziano wiele atrakcji, mnóstwo zielonej wolnej przestrzeni oraz lody i plac zabaw dla dzieci. Uczestnicy będą zapraszani do przygotowania swojego popisowego dania, które oceni
jury konkursu i publiczność.

W jury konkursu zasiadać będą przedstawiciele organizatorów, ale też przedstawiciele publiczności oraz uczestników biesiady. Około godziny 17 przewidziane jest wręczenie nagrody głównej, w wysokości 1 tysiąca złotych, dla autora lub autorki najlepszej potrawy.
 
Zgłoszenia uczestników oraz więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. 539 229 476 Karczma Sądecka oraz 698 005 110 - Sądecka Kooperatywa Spożywcza, która jest współorganizatorem. 
   

Wstęp jest wolny, organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych zdrowym żywieniem.

Kooperatywa Spożywcza zaczęła działać w Nowym Sączu już niemal dwa lata temu, a od roku znacząco się rozwija. - Stowarzyszonych w Kooperatywie jest już kilkadziesiąt osób - mówi Piotr Sułkowski, jeden z uczestników działalności. - Kooperatywa powstała, aby skupiać ludzi, którzy są zainteresowani zdrową, ekologiczną żywnością prosto od rolnika, ale nie tylko! W Kooperatywie działają także ludzie, którzy wytwarzają naturalne kosmetyki, mydła, środki czystości. Nasza działalność wykroczyła już dawno poza samą branżę spożywczą, organizujemy oraz uczestniczymy w życiu kulturalnym i wspomagamy różne ciekawe inicjatywy w regionie Małopolski. 
 
Kooperatywy spożywcze samorzutnie powstają w wielu miastach i mogą być obiecującą odpowiedzią na dominację wielkich sieci sprzedaży. - Motywacje zapoczątkowania tej działalności były patriotyczne, ale też czysto praktyczne – mówi Jacek Kościółek, inicjator utworzenia Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej i jej prezes.  - Jestem świadomym konsumentem, dlatego zdając sobie sprawę z tego, iż zdobycie dobrej jakości produktów spożywczych staje się coraz trudniejsze postanowiłem wraz ze znajomymi uporać się z tym problemem.
 
Zaczęło się od sporadycznych spotkań w gronie znajomych, zaledwie 2 - 4 osób przy kawie. Kiedy jednak Jacek Kościółek zorganizował odczyt na temat  zdrowego żywienia, połączony z pieczeniem i degustacją chleba żytniego na zakwasie, który przeprowadził na prośbę przyjaciółki, Jadwigi Nowackiej z Nowego Wiśnicza, to na ten odczyt i degustację przyszło ponad dwadzieścia osób. - Zrozumiałem, iż należy wyjść poza grono przyjaciół, bo jest na to zapotrzebowanie, ludzie są ciekawi takiej wiedzy o zdrowym żywieniu, chcą zdrowego stylu życia, zdrowego jedzenia.

    Obecnie w kooperatywie działa około 30 - 40 osób oraz kontakt utrzymuje dalszych kilkadziesięcioro sympatyków. Sądecka Kooperatywa Spożywcza eksponowała swoje stoiska na niedawnej, IV edycji Sądeckiego Jarmarku Ekolokalnego na Rynku Nowego Sącza przed kilkoma tygodniami i na II Małopolskich Targach Seniora w Hali sportowej przy ulicy Nadbrzeżnej.
 
W czwartki jej członkowie i sympatycy spotykają się na żartobliwie zwanych, "Kolacjach czwartkowych" w Cafe Obłoczek w Rynku Nowego Sącza. 
Program takich spotkań to zwykle: odczyt na ustalony wcześniej temat, prezentacja połączona z degustacją potraw prezentowanych na spotkaniu, dyskusje i wymiana doświadczeń i planowanie przyszłych działań Kooperatywy.
 
(ac)


stat4u PortalPOLSKA.pl