Kraków
W Krakowie Ukraińcy wspólnie upamiętnili rocznicę Rewolucji na Majdanie w Kijowie

21 listopada przypadła pierwsza rocznica Rewolucji Godności, która zaczęła się w Ukraine. W Kijowie wybuchły protesty, w rezultacie których prezydent Wiktor Janukowicz uciekł do Rosji.

Po tych wydarzeniach Rosja anektowała Krym i wstąpiła wojskiem na wschód Ukrainy. 


  

Reklama
W czasie trwania akcji Ukraińcy w Krakowie zapalili świece za pamięć o osobach, które zginęły.

Ponad pięćdziesięciu Ukraińców zebrało się pod konsulatem Ukraińskim. Akcja nie była wyznaczona na konkretną godzinię, organizatorzy zaprosili chętnych w godzinach od 18.00 do 21.00. Wszyscy obecni przyszli na akcje z zamiarem zapalenia świeczek i pomodlenia się za tych, którzy zginęli w tym roku, w walce o wolność i prawo ukraińskie.O godzinie 18.00 pod konsulatem zebrało się około pięćdziesięciu osób z ukraińskimi symbolami i lampionami. Głównie to była młodzież, która jak i rok temu, w dniu 23 listopada była obecna podczas odwiedzin Ukraińskich studentów w konsulacie w sprawie poparcie protestujących w Kijowie.


    - Jeśli znajdujesz się daleko od głównego centrum wydarzeń, czujesz się trochę słaby, niezdolny do pomocy, pojawia się w tobie poczucie winy. Myślę, że ta wina nadal będzie mi towarzyszyć przez długi czas. Przyszłam zapalić tę świecę, żeby nawet w malutki sposób pokazać, że nie jestem obojętna i żeby dołączyć do takich ludzi, którzy podobnie myślą oraz też czują taką potrzebę - mówi kijowianka ucząca się w Krakowie Katarzyna Sorokopud.

Uczestnicy akcji wspólnie zaśpiewali hymn i upamiętnili minutą ciszy pamięci tych, którzy zginęli.

- Dzisiaj jest rocznica Majdanu, postanowiliśmy uhonorować ludzi, którzy zginęli za nas. Ale to nie jest po prostu akcja pamięci, to również okazja, aby podtrzymać, tych, którzy teraz walczą na wschodzie Ukrainy. Przyjemnie widzieć, że Ukraińcy z Krakowa nie są obojętni. Cały czas powstają różne zbiórki odzieży, śpiworów i pieniędzy dla naszych żołnierzy. W szczególności chcę podziękować Polakom, którzy przyjechali do nas, cały czas wspierają nas i nam pomagają - powiedziała organizatorka akcji Ukrainka z Polski Lidija Spiwak.

Młodych ludzi powitał przedstawiciel Konsulatu. Zaprosił wszystkich na teren ambasady. Konsul Generalny w tym czasie przebywa w Bydgoszczy, gdzie udał się na spotkanie z rannymi ukraińskimi żołnierzami. W ubiegłym roku podczas akcji między Ukraińskim konsulem i studentami wynikła emocjonalna sprzeczka na temat potrzeby prowadzenia podobnych akcji w rocznicę pamięci Ukraińców, zamordowanych przez głód w latach 1932-33 (23 listopada).  (od 3:38 na filmie).
https://www.youtube.com/watch?v=pGyL-zXRPyk

Na akcję również przyszli Polacy, którzy podkreślili, że spowodowane jest to ich poczuciem solidarności z narodem ukraińskim. "Myślę, że Ukraińcy zawstydzili Unie Europejską, ukazując jakie wartości są ważne. Jesteśmy tu, ponieważ chcemy pokazać, że wspieramy Ukraińców i jesteśmyz Nimi"- powiedziała Dobromiła Gołębiak.

Foto i tekst: Hrystyna Zanyk
stat4u PortalPOLSKA.pl