Warszawa
W hołdzie poległym żołnierzom Armii Krajowej "Obroża"

21 września odbyły się uroczystości z udziałem funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Warszawie Białołęce z okazji 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz śmierci żołnierzy AK "Obroża".

Reklama
21 września 1944 r., podczas zaciętych i krwawych walk w rejonie Puszczy Kampinoskiej pod wsią Polesie Nowe polegli członkowie zgrupowania Marianowo działającego w strukturze VII Obwodu AK "Obroża". Chcieli wesprzeć swoich kolegów walczących na lewym brzegu Wisły. Aby to zrobić, przeprawili się przez rzekę. Niestety do miasta nigdy nie dotarli. Zostali pochowani w miejscu bitwy, ale po wojnie koledzy, którzy przeżyli, doprowadzili do ekshumacji ich ciał. Po mszy św. w kościele, na własnych ramionach przenieśli ich na cmentarz Tarchomiński i ponownie pochowali w 11 grobach. Obok powstał pomnik - mogiła.

Reklama_____________________________________________________________________________________________

Zakupy w Lewiatanie naprzeciwko pętli autobusowej Nowodwory
 
 
Tel. (w godz. 6-22) 578 - 017 - 813
 
 
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy

___________________________________________________________________________________________________
 
Nawiązując do tamtych wydarzeń, 21 września odbyła się uroczysta msza św. w zabytkowym kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, odprawiona za poległych bohaterów. Przy ich grobach na cmentarzu Tarchomińskim odczytany został apel poległych z udziałem wojskowej asysty honorowej z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Delegacja Aresztu Śledczego w Warszawie Białołęce złożyła kwiaty pod pomnikiem tragicznie poległych żołnierzy. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl