Radom
Uchwała antysmogowa

1 lipca weszła w życie uchwała antysmogowa na terenie województwa mazowieckiego, przyjęta przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Co to oznacza dla mieszkańców Radomia?

Reklama

Uchwała wprowadza ograniczenia i zakazy, co do stosowanych urządzeń grzewczych i spalanych w nich paliw.

Mieszkańcy, którzy używają do ogrzewania pieców, kotłów i kominków nie spełniających żadnych norm emisyjnych, są zobowiązani do ich wymiany do końca 2022 roku.

Od 1 lipca obowiązuje zakaz spalania w piecach złej jakości opału: mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla brunatnego, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu do 3mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20% (np. mokre drewno).

Uchwała przewiduje możliwość skontrolowania stosowanego opału i urządzeń grzewczych. Kontrolę będą przeprowadzać pracownicy straży miejskiej i urzędu, policja oraz wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Naruszający przepisy uchwały muszą się liczyć z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Warto, aby mieszkańcy nabywający opał na najbliższy sezon grzewczy pamiętali  o żądaniu od dostawcy faktury zakupu lub świadectwa jego jakości. W przypadku urządzenia grzewczego kontrolujący będą wymagali dokumentów potwierdzających, że użytkowane urządzenie spełnia wymagania uchwały (np. dokumentacja techniczna, instrukcja użytkowania).

Działania te mają na celu zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych przez przestarzałe piece i wyeliminowanie spalania najgorszej jakości opału.

Pamiętajmy, że nieefektywne spalanie to nie tylko  ubytek znacznej ilości ciepła ale przede wszystkim trujące gazy i pyły,  niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Treść uchwały dostępna jest pod linkiem: http://edziennik.mazowieckie.pl/#/legalact/2017/9600/

Reklama_____________________________________________________________________________________________
 

Sklep Tradycja Smaku
na osiedlu Wośniki 

Zakupy spożywcze w Radomiu
www.WDomowychCenach.pl
Tel. (w godz. 7-22) 799 - 017 - 561
   
   
radom(at)wdomowychcenach.pl
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
_______________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl