Wiele miast (351)

Technologie przyszłości - Polska Grupa Motoryzacyjna w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim, w konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”, wzięli udział przedstawiciele Polskiej Grupy Motoryzacyjnej - Bartosz Mielecki, dyrektor PGM, Karol Zielonka, p.o. dyrektora PIMOT, wiceprezes PGM, dr Jan Pąprowicz, właściciel EKO KARPATY, Kazimierz Pelczar, współwłaściciel PELMET, Adam Sikorski, prezes PZL Sędziszów SA, prezes PGM, Aneta Gorszwa, prezes MAGNETIX GORSZWA, Jakub Kowalski, prezes SKB DRIVE TECH SA oraz Ryszard Ginter, właściciel RETNIG.

Zdj. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Reklama
Dla przedstawicieli PGM bezpośrednia rozmowa z Prezydentem Andrzejem Dudą była doskonałą okazją do zaprezentowania stowarzyszenia. Prezydent pogratulował idei samoorganizowania się polskich przedsiębiorstw. – Prezydent zwrócił uwagę, że w Polsce potrzebni są silni, dobrze zorganizowani partnerzy – zarówno dla dużych koncernów międzynarodowych, jak i dla administracji publicznej. Tym bardziej dziś, w czasie dokonującej się rewolucji w przemyśle motoryzacyjnym. Podczas rozmowy Prezydent powiedział, że współpracując w grupie można osiągnąć znacznie więcej niż samemu – relacjonuje Bartosz Mielecki, Dyrektor Zarządzający Polską Grupą Motoryzacyjną www.pgm.org.pl 


Zdj. Krzysztof Sitkowski / KPRP
    Podczas konferencji Andrzej Duda zaznaczył, że elektromobilność dla naszego kraju jest bardzo ważna, bo to ona będzie opierać się na rodzimych zasobach energetycznych.

Zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. ropy naftowej, z której wytwarzamy w Polsce paliwa, napędzające nasze pojazdy, jest importowana. - Jeśli chodzi o energię elektryczną, to jesteśmy w stanie ją wytwarzać na miejscu - zauważył Andrzej Duda. - Jesteśmy w stanie w tym zakresie być samowystarczalni. 

Prezydent dodał, że elektromobilność oznacza mniej emisji szkodliwych substancji do powietrza i – co się z tym wiąże – jest to jedna z metod skutecznej walki ze smogiem. Drugą kwestią jest też rozpędzenie polskiej gospodarki w oparciu o technologie niskoemisyjne.
 
– Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektromobilność (…) będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze. Druga to rozpędzenie mechanizmu badań i rozwoju (…) Od lat poszukiwane są alternatywne źródła zasilania pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Uważam, że powinniśmy w tym kierunku podążać – powiedział Andrzej Duda.

Według głowy państwa, Polska jest też gotowa nawiązać walkę, wejść w konkurencję z rozwiniętymi państwami zachodnimi w kwestii elektromobilności.

Jak mówił Prezydent, jeżeli Polska, tak jak przeiwdziano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ma być "państwem innowacyjnym, jeżeli mamy być państwem, w którym gospodarka rozwija się rzeczywiście dynamicznie, konkurując z gospodarkami światowymi, musimy produkować w Polsce dobra wysoko przetworzone" - powiedział Prezydent.
   
Zdj. Krzysztof Sitkowski / KPRP
 
Po zakończeniu części merytorycznej, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się prezentacja polskiej myśli technologicznej. Zaprezentowano m.in. następujące pojazdy elektryczne: Solaris Urbino 18 electric, Melex N-city 341 i model N.Car 391, Ursus City Smile, Zasada Bikes, Melex 343 pasażerski. Prezentacja pojazdu Triggo odbyła się w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego.

 
PGM zaangażowana w elektromobilność
 
Polska Grupa Motoryzacyjna jest zaangażowana w kilka projektów związanych z elektromobilnością. 10 stycznia br. zespół projektowy CURIE+ we współpracy z PGM złożył w spółce ElectroMobility Poland (EMP) wniosek o dofinansowanie budowy pierwszego polskiego samochodu elektrycznego CURIE+. - Firmy członkowskie i współpracujące z PGM mają wiedzę, doświadczenie, możliwości i zaplecze w zakresie wsparcia produkcyjnego, technicznego i technologicznego tego nowatorskiego projektu – mówi Adam Sikorski, Prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. – Dlatego też zainteresowaliśmy ewentualną współpracą w tym obszarze firmy z PGM oraz kilka niezrzeszonych w naszej organizacji – dodaje.
 
Kilkanaście firm powiązanych z Polską Grupą Motoryzacyjną zadeklarowało wsparcie projektowe oraz wykonawcze na wszystkich etapach procesu budowy prototypu. Dzięki takiemu partnerstwu, zmniejszony może być czas dostaw podzespołów oraz zwiększone kompetencje projektowe, poprzez skorzystanie z know-how przedsiębiorstw. - Wspólnie stworzyliśmy partnerstwo, służące wsparciu przez nasze firmy realizacji projektu, którego liderami są Mateusz Tomiczek i Mariusz Trzeciak. W momencie kiedy będą już znane zasady realizacji projektu (w tym wysokość dofinansowania z EMP), planowane jest utworzenie szerokiego konsorcjum, w którym każda firma podejmie się rozwoju wybranego elementu prototypu pojazdu – wyjaśnia Bartosz Mielecki, dyrektor Zarządzający PGM.
 
Polska Grupa Motoryzacyjna stwarza warunki, w których polskie firmy będą mogły rozwijać się i wznosić na wyższe poziomy zaawansowania technologicznego. Elektromobilność stwarza właśnie ku temu okazję, ale i jest szansą na zbudowanie nowej polskiej marki motoryzacyjnej.
 
Polska Grupa Motoryzacyjna (PGM)  www.pgm.org.pl  jest pierwszą w Polsce organizacją zrzeszającą wyłącznie krajowych producentów z branży. Misją Stowarzyszenia jest zwiększanie siły przebicia polskich firm w kontaktach z dystrybutorami i producentami samochodów, przez co możliwy będzie wzrost zainteresowania, a tym samym udziałów w rynku polskich producentów części motoryzacyjnych wśród produktów dostępnych na rynku. Aktywnie działa też na rzecz promocji polskich firm wśród partnerów zagranicznych. Głównym celem Stowarzyszenia jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi polskich przedsiębiorstw przemysłu motoryzacyjnego. Realizuje je m.in. poprzez inicjowanie współpracy pomiędzy firmami, wzajemne poznawanie się, organizowanie misji gospodarczych, grup zakupowych, ale też i reprezentowanie głosu polskich firm przed administracją publiczną. 
 

(a)


 
stat4u PortalPOLSKA.pl