Wiele miast (351)

Szczytna - doskonałe miejsce na urlop w Kotlinie Kłodzkiej

 
Szczytna w województwie dolnośląskim to ustronne i spokojne miejsce u stóp Gór Stołowych, niewielkie miasteczko we wschodniej części Obniżenia Dusznickiego, leżące pomiędzy dwoma zdrojami – Polanicą i Dusznikami, nad rzeką Bystrzycą Dusznicką i Kamiennym Potokiem u podnóża Gór Stołowych i Bystrzyckich.

W bezpośredniej okolicy miasteczka Szczytna rozciągają się Góry Stołowe, a w nich liczne szlaki turystyczne i obiekty umożliwiające uprawianie sportów.

Reklama
Jeszcze do zakończenia działań wojennych w 1945 r. Szczytna należała do Trzeciej Rzeszy i nazywała się Rückers. Obecnie znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej.
 
Przez miasto przebiega droga krajowa DK8 (Wrocław - Kudowa - Zdrój) oraz linia kolejowa z Kłodzka do Kudowy-Zdroju. Miasteczko to miejsce bez dużego ruchu turystycznego. Zapewnia spokój, ciszę i relaks w otwartym terenie w bliższej i dalszej okolicy Apartamentów Jaskółczy Zakątek – w samym sercu Kotliny Kłodzkiej.
 
W Szczytnej można zwiedzać Zamek Leśna Skała, górujący nad miastem, znajdującym się na górze Szczytnik (589 m n.p.m.), Zamek ten powstał w XIX w. (w latach 1831-1837). Koniecznie trzeba tam wejść na taras widokowy, skąd rozpościera się niesamowity widok na przepiękną okolicę.  
 
W barokowym kościele św. Jana Chrzciciela, najcenniejszymi zabytkami sakralnymi są ambona z 1748 r. oraz figura patrona w ołtarzu głównym. Tuż przy schodach prowadzących do świątyni można zauważyć fragment pręgierza, który w dawnych wiekach służył do wymierzania kar cielesnych. Uwagę turystów przyciąga też zabytkowa stacja kolejowa, wybudowana w 1890 r.  
 
Apartamenty Jaskółczy Zakątek w Szczytnej, miejscowości położonej w centrum Kotliny Kłodzkiej oferują 5 apartamentów o zróżnicowanym metrażu. Są w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie sprzęty i udogodnienia.  
 
Każdy apartament Jaskółczy Zakątek w Szczytnej https://apartamentyszczytna.pl jest komfortowo wyposażony, ma na wyłączność kuchnię lub aneks kuchenny – tylko na potrzeby mieszkających w nim gości. Komplet podstawowych sprzętów i naczyń umożliwia wygodne gotowanie oraz jedzenie posiłków. W apartamentach może jednocześnie przebywać do 15 osób. Dlatego to świetna propozycja dla grup przyjaciół, dużych rodzin lub kilku zaprzyjaźnionych rodzin i innych grup, np. jest to propozycja na wyjazd integracyjny dla pracowników – w warunkach każdej pory roku.  
   
W Parku Narodowym Gór Stołowych, na obszarze o unikalnej strukturze zachwycają różnorodne formacje skalne – kamienne szczeliny, labirynty i blokowiska skalne o unikalnych kształtach. Atrakcyjne szlaki turystyczne ze Szczytnej mają zróżnicowane poziomy trudności, odpowiednie zarówno dla amatorów, jak i dla doświadczonych górskich wędrowców.
 
Dodatkową atrakcją jest Staw na Zaciszu - urokliwe miejsce, doceniane przez zapalonych wędkarzy nie tylko ze względu na niesamowite widoki.   Tuż przy drodze międzynarodowej, zwanej potocznie „ósemką” tuż nad 
Kamiennym Potokiem przy ul. Sienkiewicza, znajduje się zabytkowa figura św. Nepomucena z 1711 r., ufundowana przez właściciela majątku Szczytna barona Christopha Cajetana von Hartina.
 
Stąd można ruszyć w kilku kierunkach na interesujące szlaki piesze i rowerowe w okolicy. W pobliżu zaprasza Park Narodowy Gór Stołowych i położone nieopodal Duszniki-Zdrój, gdzie do zwiedzania jest Muzeum Papiernictwa i inne interesujące miejsca, jak Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju. W dalszej okolicy atrakcją jest Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem i Uzdrowisko Polanica-Zdrój.  
 
Pośrodku Szczytnej zlokalizowane jest duże centrum sportów miejskich. Jest tutaj plac zabaw dla dzieci, Skate Park – tor przeszkód dla miłośników deskorolek i rolek, a także boisko do koszykówki, które może być kortem tenisowym, tor do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, siłownia plenerowa i Pump Track, specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem i wszechstronny trening. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję fizyczną. Jest także park linowy i ścianka wspinaczkowa, Miasteczko Ruchu Drogowego, gdzie odbywają się zawody pasjonatów pojazdów sterowanych ręcznie. Obok kompleksu wytyczone są ścieżki; piesza i rowerowa.  
 
Szczytna to również znakomita lokalizacja, aby szybko znaleźć się w górach Stołowych, Bystrzyckich lub Orlickich. Zimą bliski jest dojazd do Zieleńca, znanej miejscowości narciarskiej. Warto wybrać się także na wycieczkę w stronę Kudowy-Zdroju, gdzie a drodze zaskakują swoim pięknem wspaniałe widoki i przejazd pod wysokim wiaduktem w Lewinie Kłodzkim.
Materiał zewnętrzny
stat4u PortalPOLSKA.pl