Lublin
Święta z lubelskimi przysmakami

Zbliża się czas najbardziej rodzinnych i wyczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia. Zgromadzeni przy wspólnym stole będziemy rozkoszować się potrawami, które zaleca staropolska tradycja. Przygotowując świąteczne menu, warto wziąć pod uwagę lubelskie przysmaki, m.in. te wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych (LPT). Gotowe przepisy na wiele z nich znajdą Państwo w katalogu "W krainie lubelskich produktów tradycyjnych". Odnowioną wersję publikacji można już pobrać z naszej strony!

Reklama

Książka ta jest - jak podkreśla w słowie wstępnym wicemarszałek województwa Artur Walasek - zaproszeniem do podróży w czasie i przestrzeni oraz opowiadaniem o tym, co w lubelskiej kuchni jest najlepsze. Znajdą tu Państwo kulinarne odzwierciedlenie regionalnych tradycji. A tych mamy naprawdę wiele! Lubelskie to przecież region, w którym stykają się kultury różnych narodów. Przez ten rozległy obszar wiodły historyczne szlaki handlowe, którymi przewożono od wielu wieków przyprawy korzenne, bursztyn, miody i nowinki kulinarne. Gospodarka regionu opiera się na uprawie roli, połowie ryb, uprawie ziół, chmielu oraz owoców. Z naszego województwa pochodzi też wiele darów lasu jak grzyby, dziczyzna czy owoce leśne. Tajemnica bogactwa tradycji lubelskiego stołu tkwi w przenikaniu smaków kuchni staropolskiej, ruskiej, ukraińskiej, tatarskiej i żydowskiej. To dzięki temu powstały fantastyczne potrawy o różnorodnym smaku i wyglądzie.

Marja Disslowa, dyrektorka Lwowskiej Szkoły Gospodarstwa Domowego, zauważyła w swojej książce pt. "Jak gotować", że dewizą lubelskiego stołu była i jest maksyma: Dobra gospodyni, choć oszczędna, nie skąpi domownikom pokarmu, dba, aby jadło było dobre, pożywne, dostatnie i w czas podane; Nie wymyślność potraw, ale dobór materiałów i przypraw są cechą dobrej kuchni; Im prostsze potrawy, tem są zdrowsze, gdy przyrządzane są smacznie, a podane apetycznie.

I takie są właśnie lubelskie specjały, do których przygotowania zachęcamy wszystkich miłośników dobrego jadła. Dzięki naszej publikacji na nowo odkryją Państwo smaki zapamiętane z dzieciństwa, przywołają rodzinne wspomnienia i poczują, że życie może smakować każdego dnia inaczej. Bo przecież Lubelskie znaczy: smakuj życie! 

 

Elektroniczną wersję publikacji (w formacie PDF) zamieszczamy w → zakładce "Rolnictwo i obszary wiejskie" - "Produkty tradycyjne". Można ją pobrać, klikając na okładkę katalogu w prawym górnym rogu strony. Drukowany katalog będziemy rozdawać podczas wielu imprez promujących nasz smaczny potencjał. Na najbliższą zaprosimy już wkrótce!
 


 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

_______________________________________________________________________________________

stat4u PortalPOLSKA.pl