Wiele miast (351)

Składasz PIT przez internet w w 2019? Sprawdź, o czym musisz pamiętać


Po raz pierwszy decydujesz się na złożenie PIT-u drogą internetową? Musisz wiedzieć, że wypełnienie zeznania zajmie Ci o wiele mniej czasu, niż do tej pory. Programy do rozliczania się online gwarantują, że uzupełnienie formularza to maksymalnie kilka minut.

Czy złożenie deklaracji PIT przez internet wymaga specjalnego przygotowania? Zobacz, czego będziesz potrzebować.

Reklama

Czego potrzeba do złożenia PIT przez internet?

Deklarację internetowo można wypełnić na dwa sposoby: pobierając na dysk komputera program do wypełniania formularzy PIT przez internet lub przechodząc na stronę, na której można zrobić to online. Bez względu na wybraną formę, wcześniej należy przygotować odpowiednie dane, by przyspieszyć proces rozliczania się z urzędem.

Wypełnienie zeznania podatkowego przez internet wymaga podania:

- imienia i nazwiska
 

  • - identyfikatora NIP (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą lub są zarejestrowanymi podatnikami od towarów i usług lub też opłacają składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne za ubezpieczonego pracownika) lub PESEL – w pozostałych przypadkach,

    - daty urodzenia,

    - kwoty przychodu za rok poprzedzający ten, za który podatnik się rozlicza (czyli wypełniając deklarację w 2019 roku należy przygotować kwotę z 2017 roku).

 

 

 

Te dane autoryzacyjne wystarczą, by prawidłowo zidentyfikować podatnika, który nie musi posiadać podpisu elektronicznego, żeby rozliczyć się przez internet. Jednak, jeśli osoba posiada kwalifikowany podpis elektroniczny, również może z niego skorzystać.


Sprawdź poprawność danych, pobierz UPO

Podatnicy wybierający rozliczenie PIT przez internet nie powinni obawiać się o popełnienie błędu przy wypełnianiu formularza. Program sprawdza poprawność wprowadzonych danych i informuje, jeżeli np. należy uzupełnić rubrykę lub zaznaczyć odpowiednie pole. Warto jednak sprawdzić, czy wszystkie dane – szczególnie kwoty – zostały poprawnie wpisane, dotyczy to m.in. podatników przepisujących kwoty z PIT-11.


Po wysłaniu e-deklaracji PIT przez internet podatnik otrzymuje UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To dokument potwierdzający złożenie zeznania podatkowego. Należy go wydrukować, a następnie, razem z kopią deklaracji, przechowywać przez okres 5 lat, na wypadek kontroli skarbowej.

Do kiedy można złożyć zeznanie przez internet? Podatników obowiązują te same terminy, co w przypadku składania deklaracji bezpośrednio do urzędów. Jednak mając pod uwagę ekspresowy czas uzupełniania formularza PIT przez internet, tę opcję mogą wybrać również Ci, którzy o rozliczeniu się z urzędem przypominają sobie w ostatniej chwili.

 

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<


Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info 

stat4u PortalPOLSKA.pl