Wiele miast (351)

Silnik elektryczny - stara koncepcja, nowe możliwości

 
Stosunkowo dawno temu, znany naukowiec z zakresu fizyki i elektrotechniki - Nikola Tesla - projektował pierwsze silniki elektryczne, które w przyszłości miały stanowić alternatywę dla głośnych i szkodliwych silników spalinowych.

Reklama
Co ciekawe, samochody produkowane przy wykorzystaniu silników elektrycznych przyjęły nazwę od nazwiska genialnego wynalazcy, który dał zaczątek wdrażaniu technologii elektrotechnicznej w dziedzinie silników napędowych. Koncepcja silnika trójfazowego ewoluowała bardzo skutecznie do tego stopnia, że dziś silniki spalinowe są stopniowo wypierane przez zdrowsze, tańsze i cichsze silniki elektryczne.
 

Dlaczego silnik elektryczny jest zdrowszy dla świata?
 
   
W gruncie rzeczy funkcjonowanie silnika nie różni się za bardzo, ponieważ za jego prace odpowiadają koła zębate, tworzące stosowne przekładnie służące do napędzania mechanizmu tłokowego silnika - oczywiście
w przypadku silników czterosuwowych, dla których alternatywą są mniejsze silniki dwusuwowe.

 
Emisja spalin jest problematyczna dla środowiska. Silniki spalinowe jak sama nazwa wskazuje emitują spaliny, więc przyczyniają się do globalnego ocieplenia i destruktywnie wpływają na jakość powietrza. Silnik elektryczny wykorzystujący do napędu 
mechanizmu prądu elektrycznego nie przeprowadza procesu spalania, więc praktycznie normy emisyjne tego typu silnika nie dotyczą. Właśnie dlatego ten typ silnika stopniowo wypiera klasyczne silniki spalinowe, znajdując wykorzystanie w niemalże każdym rodzaju maszyn, czy pojazdów.
 

Silniki elektryczne w pojazdach mechanicznych
 
Szczególnie opłacalne zastosowanie silników elektrycznych jest widoczne w samochodach. Jak wiadomo, benzyna oraz olej napędowy nie należą do artykułów tanich, więc wysokie spalanie silników spalinowych stanowi nierzadko problem - szczególnie dla portfela. Samochody wykorzystujące do pracy silniki elektryczne są zatem znacznie bardziej opłacalne. Jednorazowe ładowanie akumulatorów gwarantuje pokonanie określonej ilości kilometrów, stąd trzeba je wykonywać regularnie - tak samo jak tankowanie paliwa - jednakże w perspektywie kosztów eksploatacji przewaga silników trójfazowych jest bezapelacyjna. Właśnie dlatego coraz więcej koncernów motoryzacyjnych koncentruje się na silnikach elektrycznych, bądź hybrydowych.

Więcej: www.Kacperek.com.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl