Wiele miast (40)

Seniorze, apelujemy do ciebie

Do policji zgłaszają się osoby oszukane metodą na „wnuczka” lub „policjanta" - funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Reklama
Oszuści dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.
 
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą
i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa.
 
Aby nie stać się ofiarą oszustwa, kolejny raz apelujemy do seniorów o ostrożność i rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi, które mogą podawać się za waszych krewnych lub znajomych oraz policjantów.
 
Apelujemy także, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Sprawdźmy najpierw, czy dzwoniąca osoba faktycznie jest członkiem naszej rodziny.
 
W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania tego typu oszustw zawsze należy kontaktować się z policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

Reklama_____________________________________________________________________________________________

Zakupy w Lewiatanie naprzeciwko pętli autobusowej Nowodwory
 
 
Tel. (w godz. 6-22) 578 - 017 - 813
 
 
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy

___________________________________________________________________________________________________
 
Seniorze pamiętaj:
-  funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy lub przelanie ich na konto w ramach pomocy w policyjnych działaniach;
- o zaistnieniu telefonu z prośbą o pieniądze natychmiast powiadom kogoś z rodziny lub zaufaną osobę. Nie sugeruj się informacjami od oszusta o konieczności zachowania tajemnicy;
- zawsze rozłącz się z rozmówcą, a następnie zadzwoń pod numer alarmowy policji i powiadom o zdarzeniu;
- nie wypłacaj z kont bankowych dużych sum pieniędzy i nie przekazuj ich nieznanym osobom. W przypadku konieczności podjęcia oszczędności z rachunku bankowego poproś o pomoc osobę zaufaną;
- pieniądze w banku są bezpieczne. Informacje podawane przez oszustów o próbie ich kradzieży to kłamstwo;
- po odebrania telefonu od osoby podającej się za krewnego, znajomego lub policjanta, którzy sugerują przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy, zachowaj zdrowy rozsądek. To jest oszustwo. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl