Wiele miast (380)

Rusza grzybobranie

Zbliża się jesień, czyli tradycyjny czas zbierania grzybów. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu na łonie natury jest niezwykle popularny. Aby w pełni cieszyć się urokami grzybobrania należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw.

Reklama
Rusza sezon zbierania grzybów i pieszych wycieczek. Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa i zagrożenia, jakie mogą na nas czyhać w leśnych ostępach. 
1. Nie wybierajmy się do lasu sami, jeżeli mamy słabą orientację w terenie lub nie znamy lasu. Warto wcześniej przejrzeć mapę terenu, na którym mamy zamiar przebywać. Zapamiętajmy charakterystyczne punkty w terenie, które ułatwią nam odnalezienie drogi powrotnej.
2. Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzyby, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
3. Oceńmy realnie swoje siły i możliwości oraz czas jaki zamierzamy spędzić w lesie. Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
4. Wybierając się na grzyby informujmy rodzinę, kiedy zamierzamy wrócić i dokąd dokładnie się udajemy.
5. Nie pozwólmy, aby dzieci lub osoby starsze same wybrały się do lasu.
6. Jeżeli nie znamy terenu nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów. Pozostawiając samochód na leśnym parkingu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna auta oraz nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w widocznym miejscu. Do parkowania swoich pojazdów unikajmy miejsc mało uczęszczanych. 
7. Pamiętajmy o tym, żeby w lesie nie hałasować, by nie płoszyć zwierząt, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne. Śmieci należy zbierać do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabrać je ze sobą. 
8. Na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe. 
9. Najlepiej do lasu wybrać się z kimś, kto ma doświadczenie w tej dziedzinie lub zaopatrzyć się w atlas grzybów, tak aby rozpoznać zebrane gatunki. Spożycie trujących grzybów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Gdy jednak zdani jesteśmy tylko na siebie należy pamiętać, aby zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe. 
10. Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią.
11. Jeżeli nasi bliscy zabłądzili w lesie, natychmiast zaalarmujmy policję.
12. Nie bójmy się zadzwonić pod telefon alarmowy, jeżeli się zgubimy. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl