Wiele miast (13)

Przez Sztukę do Boga – Medal Papieskiej Rady do spraw Kultury - Per Artem ad Deum dla Antoniny Krzysztoń

Medal Per Artem ad Deum wręczany jest w czasie Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Kapituła, której przewodniczy ks. biskup dr Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku do grona laureatów dołączą polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz Arnaldo Pomodoro.

Reklama
Uroczysta gala wręczenia medali odbędzie się w poniedziałek, 20 czerwca br. na Targach Kielce. Papieska Rada do spraw Kultury przyznająca medal, utworzona została w 1982 z inicjatywy Papieża Jana Pawła II, który decydując o przyznawaniu tej nagrody podkreślił: „dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w tych ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata”.

Dzięki zaangażowaniu członków Rady Dialogu Kościoła z Kulturą ta współpraca rozwija się na poziomie uniwersytetów i specjalistów, badaczy i naukowców oraz pozwala organizować spotkania między światami kultury.


Podczas gali odbędzie się koncert Antoniny Krzysztoń w raz z zespołem: Marcin Majerczyk, Marcin  Lamch, Mando (Manuel Alban).

Antonina Krzysztoń – pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów. 

Zadebiutowała wydając w podziemnych wydawnictwach (CDN, Nowa Solidarność Wielkopolska) trzy kasety. W tym czasie współpracuje krótko z kabaretem „Pod Egidą” J. Pietrzaka. Oficjalny debiut na Festiwalu Piosenki  Prawdziwej w Hali Oliwii w 1980 r.

W 2006 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski wręczonym przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od lat występuje i bierze udział w artystycznych projektach.

Obecnie współpracuje z zespołem, w skład którego wchodzą znakomici muzycy: Marcin Majerczyk, Marcin  Lamch, Mando (Manuel Alban). 
   
 
„Staram się śpiewać o rzeczach ważnych, istotnych, pięknych, szukać tego co nas łączy, nie dzieli”. Jej głos, piosenki trafiają do ludzi o różnych przekonaniach.

Wydała 15 płyt, współpracowała z takimi muzykami jak: Michał Lorenc, Adam Pierończyk, Mateusz Pospieszalski, Krzysztof Knittel, Wojciech Konikiewicz, Stanisław Soyka, Wojciech Walawender, Zbigniew Wegehaupt) wszystkich nie sposób wymienić. „Moim dorobkiem są wspaniali muzycy, których spotkałam i ludzie, których mam szczęście widzieć podczas moich artystycznych wędrówek”.
 
 
stat4u PortalPOLSKA.pl