Włodawa
Posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W starostwie powiatowym we Włodawie 18 sierpnia odbyło się kolejne posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania było omówienie zagadnień związanych z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) w powiecie włodawskim oraz przedstawienie obowiązujących procedur postępowania w przypadku wykrycia ognisk chorobowych przez poszczególne służby i inspekcje.

Reklama

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w danym stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji, zakażeniu może ulec znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt może sięgnąć nawet 100%, Na zakażenie wirusem afrykańskim pomorem świń wrażliwe są wyłącznie świnie, dziki oraz świniodziki. Ludzie oraz wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF.

 W gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, gdzie wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 25 sztuk świń. W gospodarstwie tym wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, w tym likwidacją świń i przekazaniem zwłok do utylizacji. Informację w tym zakresie szczegółowo przedstawił Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włodawie Andrzej Puchala. Obradom przewodniczył starosta włodawski Andrzej Romańczuk.
 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

____________________________________________________________________

 

stat4u PortalPOLSKA.pl