Wiele miast (25)
Polana Jakuszycka w centrum inwestycyjnych planów

Samorząd województwa, władze Szklarskiej Poręby i pasjonaci biegówek łączą siły na rzecz Polany Jakuszyckiej. W sprawie wspierania inwestycji na Polanie podpisano list intencyjny. Jego efektem będzie powołanie spółki celowej, której zadanie, to budowa dolnośląskiego centrum sportu, a następnie zarządzanie tym obiektem. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Julian Gozdowski – Prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów oraz Grzegorz Sokoliński – Burmistrz Miasta Szklarska Poręba. Porozumienie zostało podpisane w obecności Ireneusza Rasia – Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Reklama
Budowa centrum to szansa na ożywienie gospodarcze regionu oraz przeprowadzanie zawodów sportowych na najwyższym światowym poziomie – w randze mistrzostw. Polana Jakuszycka, jako główna arena Biegu Piastów i innych imprez rangi mistrzowskiej, potrzebuje inwestycji w infrastrukturę. Dzięki nim mogłaby służyć przez cały rok narciarzom, rowerzystom, amatorom i zawodowcom. Dowodem na rosnące zainteresowanie biegówkami jest np. stale rosnąca liczba uczestników Biegu Piastów. W tym roku na starcie stanęło prawie sześć tysięcy uczestników. Władze Województwa od lat zabiegają o rozbudowę Polany. Zdecydowały się nawet na wpisanie jej do Kontraktu Terytorialnego.

Będziemy mocno walczyć i przekonywać stronę rządową, że to miejsce zasługuje na dużą i kompleksową rozbudowę. Już dziś jest wizytówką Dolnego Śląska, a może stać się wizytówką całej Polski – mówił w trakcie konferencji Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Włodarz regionu dziękował także za zaangażowanie i współpracę władzom Szklarskiej Poręby i Julianowi Gozdowskiemu oraz całemu Stowarzyszeniu Bieg Piastów.

Chciałbym mocno podkreślić, że funkcjonowanie spółki działającej na rzecz Polany Jakuszyckiej będzie oparte na dobrej współpracy między trzema podmiotami – samorządem województwa, miastem Szklarska Poręba i Stowarzyszeniem Bieg Piastów. Zarówno w trakcie przygotowania inwestycji, a potem w trakcie codziennego funkcjonowania obiektu będziemy korzystać ze wzajemnej wiedzy i dotychczasowych doświadczeń – mówił marszałek Przybylski.

Polana Jakuszycka od dwóch lat jest  areną zmagań najlepszych narciarzy na świecie. W 2012r. zostały tam rozegrane pierwsze w Polsce zawody w ramach Pucharu Świata FIS. Modernizacja obiektu jest niezbędna aby najważniejsze zimowe zawody sportowe odbywały się w komfortowych warunkach. Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w wyjątkowym momencie. Od środy, na terenie Dolnego Śląska z wizytą roboczą przebywa Prezydium Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Głównym celem pobytu komisji jest ocena stanu infrastruktury służącej do uprawiania narciarstwa biegowego i biathlonu w Sudetach przed sezonem zimowym 2014/2015. Partnerem w rozmowach są m.in. przedstawiciele samorządu województwa, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby oraz Stowarzyszenia Biegu Piastów.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
stat4u PortalPOLSKA.pl