Wiele miast (351)

Pokój dziecka – wydzielamy i urządzamy poszczególne strefyPokój dziecka musi być nie tylko designerski lub stylowy,
ale też praktyczny i funkcjonalny. Jak to jednak zrobić?
Nie jest to wcale trudne – trzeba po prostu wydzielić
w nim poszczególne strefy i odpowiednio je wyposażyć.

Podpowiadamy, jak to zrobić, by odnieść sukces.

Reklama
Strefy, meble i akcesoria

Zacznijmy od wydzielenia poszczególnych stref w pokoju dziecka – w innej ustawimy m.in.
biurko dla 5-latka, w innej łóżko. Ma to ogromne znaczenie, jeśli zależy nam na wygodnym w użytkowaniu i funkcjonalnym pokoju. Meble dziecięce nie tylko trzeba uważnie wybrać, ale też powinny być ustawione w odpowiednim miejscu.

Poniżej kilka wskazówek.


 
Strefa odpoczynku

Wygodne i praktyczne łóżko, odpowiedniej wielkości i z wygodnym materacem, najlepiej z szufladą na pościel to podstawa wyposażenia. Kompletując meble dziecięce, trudno o nim zapomnieć. Jednak poza samym meblem duże znaczenie dla wygody dziecka ma też wybór miejsca, w którym będzie ono stało. Nie może utrudniać poruszania się po pokoju, blokować dostępu do innych mebli, a poza tym nie powinno stać tuż przy grzejniku, bo maluchowi będzie za ciepło, ani tuż pod oknem dachowym, aby słońce nie świeciło zbyt mocno nad ranem. Blisko okna powinno za to stanąć biurko dla 5-latka czy malucha w innym wieku.

 

Strefa nauki

Jakie biurko wybrać? To zależy od wieku i budowy dziecka. Na przykład biurko dla 5-latka lub 8-latka może być to samo, jeśli będzie to praktyczny model z regulowaną wysokością. Ustaw je – jak już wspomnieliśmy – blisko okna, aby dziecko mogło w pełni korzystać ze światła dziennego. Nie ustawiaj go jednak tyłem lub przodem do okna, a najlepiej bokiem. Dodatkowo zainwestuj w komputer i monitor, a niedaleko ustaw regał albo zamontuj półki na książki. W tej strefie niezwykle ważna rolę pełni też oświetlenie – dbaj o wzrok dziecka i zainwestuj w dobrej jakości lampy.


 
Strefa przechowywania

Niedaleko łóżka można ustawić szafę lub komodę, by dziecko miało łatwy dostęp do ubrań od razu po wstaniu. To też dobry sposób, aby maluch uczył się samodzielności. Meble dziecięce jak szafki i regały można wykorzystać także na zabawki, ale w razie potrzeby dostępne są też pojemniki, pudełka, skrzynie czy inne akcesoria na drobiazgi. W dodatku są one często bardzo stylowe albo designerskie i świetnie pasują do pokoju.


 
Strefa relaksu

Swoje miejsce w pokoju mają już różne meble dziecięce, czas urządzić jeszcze miejsce spotkań i rozwijania zainteresowań. Może to być kącik z designerskimi fotelami lub pufami, będzie to również królestwo ulubionych zabawek.


 
stat4u PortalPOLSKA.pl