Holandia
Pokaż pracodawco, jak mieszkają pracownicy zagraniczni?

Holenderscy przedsiębiorcy coraz częściej rozumieją, jak ważne jest zapewnianie pracownikom, w tym oczywiście także z Polski dobrych warunków mieszkaniowych. Konieczne są jednak kontrole warunków ich pracy i zakwaterowania - taka jest konkluzja organizacji Compass Noordkop po dwóch latach monitorowania i analizowania informacji na temat działań agencji pracy Heerhugowaard, Schagen, Den Helder i Hollands Kron - w sprawie zapewniania mieszkań dla emigrantów.

Reklama
Pracownicy socjalni wraz z policją i organami podatkowymi odwiedzili 150 miejsc i sprawdzili 850 pracowników, z czego aż 400 osób nie było zapisanych w obowiązkowym rejestrze osób Basisregistratie.
 
Projekt Compas Noordkop już został zakończony i podsumowany, ale prace trwają, żeby poprawić jakość życia imigrantów i ukrócić incydenty zaniedbywania uprawnień zagranicznych pracowników.
 
- Są efekty kontroli - mówi Hilbrand Nawijn, holenderski polityk i prawnik, były minister, obecnie lokalny radny - ale zawsze będą ludzie, którzy nie będą przestrzegać prawa. 
 
Dlatego gminy nadal będą kontrolować firmy i miejsca, które pracownicy zamieszkują. Powstał także zespół, który pomaga przedsiębiorcom znaleźć odpowiednie lokale.
 
Obecnie w Compas Noordkop zarejestrowanych jest około 8 tysięcy pracowników, a brakuje kwater dla około 1 tysiąca pracowników. Potrzebne są domy, może w formule dawniej znanych w Polsce hoteli robotniczych, ale także jakieś zwykłe miejsca do spania, bo nawet tych brakuje.
 
Rodzaj przyznanego lokum zależy od długości pobytu zagranicznych pracowników, przy czym wielu z nich jest tu tymczasowo, co utrudnia pracę Compas Noordkop. Niewielu decyduje się na stały pobyt.
 
(a)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl