Lublin
Obchody Dnia Soborowości (Jedności) Ukrainy w Lublinie

Ukraina obchodzi Dzień Soborowości (Jedności) Ukrainy (22 stycznia), który jest ukraińskim świętem państwowym, na pamiątkę wydarzeń z 1918 r. zmierzających do odbudowy niepodległej państwowości Ukrainy. W sobotę 23 stycznia uroczystość z tej okazji organizuje Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie i Towarzystwo Ukraińskie.

Reklama

O godz. 12.00 na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej w Lublinie, przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej odegrane zostaną hymny państwowe Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej, odprawione zostanie nabożeństwo żałobne za dusze żołnierzy ukraińskich oraz nabożeństwo dziękczynne za Ukrainę. Następnie organizatorzy przewidzieli wystąpienia oficjalne, a na zakończenie złożenie wieńców pod pomnikiem pochowanych na tym cmentarzu żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. walczyli jako sojusznicy Polski.

 

W ubiegłym roku w ramach obchodów Dnia Soborowości (Jedności) Ukrainy na skwerze obok ronda Metropolity Piotra Mohyły odsłonięto i poświęcono pomnik ok. 7 milionów ofiar Wielkiego Głodu (Hołodomoru) na Ukrainie, w latach 1932 – 1933 – Ukraińców, ale także Polaków i innych narodów, którzy stracili życie w wyniku zbrodni dokonanej przez reżim sowiecki.
 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

 

 

 

_______________________________________________________________________________________
 

stat4u PortalPOLSKA.pl