Wiele miast (374)
O polsko-chilijskich możliwościach inwestycyjnych w Warszawie

Dynamiczny wzrost wartości handlu między Polską i Chile, który w dużym stopniu jest efektem zagranicznej ekspansji polskich firm, to szansa dla krajowych przedsiębiorstw na zdobycie nowych rynków. Przekonywali o tym przedstawiciele KGHM, placówek dyplomatycznych Polski i Chile oraz polskiego rządu – Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Spraw Zagranicznych – podczas Polsko-Chilijskiego Seminarium Inwestycyjnego w Warszawie.

Reklama
Bogactwa naturalne i świetne warunki do upraw i przetwórstwa, w połączeniu z rozwiniętym sektorem finansowym, rozsądną polityką pieniężną, liberalnymi rozwiązaniami biznesowymi i otwartością na zagranicznych inwestorów sprawiają, że Chile należy do jednych z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. Tradycyjnie najwięcej inwestycji przyciągają surowce, głównie miedź. Przykład KGHM, który w Chile realizuje największy zagraniczny projekt inwestycyjny, pokazuje, że w najbliższym czasie wyraźny potencjał współpracy z Polską leży w branży górniczej i infrastrukturalnej. Co warte podkreślenia, część projektu Sierra Gorda została zrealizowana przez polskich podwykonawców, którzy dzięki obecności KGHM na chilijskim rynku zdobyli nowe zamówienia i zwiększyli przychody.

Właśnie możliwościom inwestycyjnym, jakie otwierają się przed polskimi firmami w Chile, poświęcone było seminarium, które 17 lipca odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Cieszę się, że wśród polskich przedsiębiorców rośnie zainteresowanie chilijskim rynkiem. To szczególnie istotne w kontekście realizowanych przez KGHM projektów inwestycyjnych, szczególnie budowy kopalni Sierra Gorda. Stanowią one nowy rozdział w gospodarczych relacjach między Polską a Chile i otwierają przed polskimi podmiotami szerokie możliwości rozwoju. Chcemy dzielić się z firmami i instytucjami badawczymi zdobytą wiedzą tak, aby ułatwić im rozwój poprzez międzynarodową ekspansję i konsekwentne zdobywanie nowych rynków – powiedział na powitanie Herbert Wirth, prezes KGHM.

Szczegółowe informacje o sposobach realizowania zamówień dla międzynarodowych projektów i przykłady polskich dostawców przedstawił Marek Bednarz, dyrektor naczelny Centralnego Biura Zakupów KGHM. Podczas seminarium wystąpili także Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, oraz Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Kopalnia w Sierra Gorda to doskonały przykład ekspansji zagranicznej Polski. Pokazuje to, że polskie firmy mają i potrafią wykorzystywać potencjał rozwoju. Wśród nich są także podmioty z udziałem Skarbu Państwa. Jeśli biznes ma potencjał by przekroczyć granice, MSP wspiera zarządy spółek w tego rodzaju inicjatywach. W ten sposób chcemy budować polską markę na świecie i dać firmom możliwość zdobywania nowych kompetencji i know-how - powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa.

Prelekcje na temat wyzwań w rozwoju inwestycji i wymiany handlowej między Polską a Chile wygłosili Alfredo García Castelblanco, ambasador Chile w Polsce, oraz Aleksandra Piątkowska, ambasador Polski w Chile.

Od kilku lat możemy obserwować dynamiczny wzrost inwestycji zagranicznych na chilijskim rynku. Ich suma wyniosła w zeszłym roku ponad 20 mld USD, natomiast w pierwszym kwartale 2014 roku – ponad 7 mld USD. Ten wynik robi wrażenie, ale potencjał gospodarczy naszego kraju na pewno zachęci jeszcze wielu inwestorów – powiedział ambasador Castelblanco.

W ostatnich latach sukcesywnie rosną wskaźniki wzajemnych obrotów handlowych pomiędzy Polską a Chile. Wartość eksportu z Chile do Polski wynosi niemal 258 milionów USD. Eksport z Polski do Chile to 0,13% całego importu chilijskiego a jego wartość wynosi ponad 94 mln USD. Współpracę gospodarczą między Polską i Chile reguluje zawarte w 2002 roku Porozumienie o Stowarzyszeniu Gospodarczym, Konsultacjach Politycznych i Współpracy między Unią Europejską i Chile, a także umowa międzyrządowa Polski i Chile z 2000 roku, w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji. Oba kraje podpisały również dwustronną konwencję ws. unikania podwójnego opodatkowania. Dzięki działaniom wspierającym rozwój wzajemnej wymiany handlowej, Polska korzysta z zerowej stawki celnej. To jeden z powodów, dla którego coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczyna inwestować na chilijskim rynku.

Chile słynie z ogromnych bogactw naturalnych, które czynią ten kraj producentem i eksporterem światowej klasy. Geograficzna specyfika kraju, który rozciąga się przez prawie wszystkie strefy klimatyczne, daje niespotykane gdzie indziej możliwości uprawy, hodowli i połowów. Obecnie Chile plasuje się na 17. miejscu na świecie pod względem eksportu produktów spożywczych, z perspektywą wejścia do czołowej dziesiątki w ciągu najbliższych lat. Chile to niekwestionowany lider światowego eksportu wina, świeżych, mrożonych i suszonych owoców, produktów mleczarskich i mięsa, a także ryb i owoców morza.

Organizatorem Polsko-Chilijskiego Seminarium Inwestycyjnego był KGHM Polska Miedź S.A. Współorganizatorami i patronami honorowymi Seminarium byli ProChile – instytucja podległa Ministerstwu Spraw Zagranicznych Chile, odpowiedzialna za promowanie eksportu towarów i usług oraz zachęcanie do inwestycji i turystyki w Chile – a także Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Departament Komunikacji KGHM
stat4u PortalPOLSKA.pl