Wrocław
O kobietach w dolnośląskiej policji

Panie w dolnośląskiej policji wykonują wiele bardzo ważnych zadań, na wszystkich szczeblach i w różnych komórkach organizacyjnych, od stanowisk wykonawczych do kierowniczych. Tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. 

Reklama
Początkowo panie pracowały w policji na stanowiskach administracyjnych. Z czasem coraz więcej kobiet podejmowało pracę w służbie prewencyjnej, a obecnie można je spotkać we wszystkich pionach. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, biorą udział w konwojach, pracują przy skomplikowanych śledztwach, wykonują oględziny na miejscach zdarzeń, patrolują ulice, są też przewodnikami psów służbowych. Świetnie radzą sobie na etatach dzielnicowych i jako specjaliści do spraw nieletnich oraz prewencji kryminalnej. Ich pomoc jest nieoceniona przy rozmowach z ofiarami przemocy czy gwałtów.
 
O tym, czy zajmują stanowiska wykonawcze, czy kierownicze decydują głównie cechy charakteru, predyspozycje oraz wiedza. Są one niejednokrotnie komendantami, naczelnikami i kierownikami ogniw. Z jednej strony są stanowcze, z drugiej wrażliwe na każdą krzywdę. Cenione są za dokładność, obowiązkowość, rzetelność i zaangażowanie. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki. Dla wielu pań zawód policjanta jest spełnieniem marzeń. Podkreślają, że służba w policji jest wyzwaniem, ale daje też dużą satysfakcję. Dla wielu z nich jest to powołanie.
 
Należy też wspomnieć o paniach pracujących na etatach cywilnych. Znajdziemy je głównie na stanowiskach administracyjno-biurowych. To one dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się kwestiami finansowymi i kadrowymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie jednostki policji i odpowiednia realizacja zadań nie byłyby możliwe.
 
W dolnośląskiej policji pracuje blisko 2400 kobiet, z czego 1145 to policjantki, a ponad 1200 pań pracuje na stanowiskach cywilnych. To oznacza, że średnio co czwarty policjant czy pracownik cywilny w dolnośląskiej policji to pani.
 
Z okazji Dnia Kobiet, w Domu Klubowym Śnieżka, odbył się uroczysty koncert orkiestry KWP we Wrocławiu, dedykowany paniom pracującym w dolnośląskiej policji. Naszym koleżankom życzymy zdrowia, uśmiechu, wszystkiego co piękne i dobre. Niech ten dzień i wszystkie następne przyniosą im spełnienie marzeń, dużo radości, miłości bliskich, prawdziwych przyjaźni, optymizmu i odwagi w realizacji planów w życiu prywatnym i zawodowym. (jkd)
 
stat4u PortalPOLSKA.pl