Kielce
Nowy wymiar chrześcijaństwa czyli recenzja książki „Chata” W. Paula Younga

Książka ''Chata'' napisana przez Paula W. Younga opowiada historię o Bogu, wieczności, tragedii i śmierci, a w szczególności o chęci zemsty i przeciwstawnego mu przebaczenia. Jest to książka będąca opowieścią o relacji Boga z człowiekiem, który doświadczył wiele zła w swoim życiu, począwszy od zabójstwa  jego córki.
 

Reklama
Główny bohater jest człowiekiem, który z racjonalnego punktu widzenia z osoby wierzącej ma prawo stać się ateistą, bowiem choć pogrążony w Wielkim Smutku odpowiada na list otrzymany od Taty, stanowiący zaproszenie na spotkanie z samym Bogiem w starej, opuszczonej Chacie.  Tato wspomniany w książce jest Bogiem,  tworzącym relację ogromnej bliskości, dzięki czemu  od nienawiści dochodzi do pojednania i miłości, o którą trudno jest przy nienawiści.
 
''Chata'' jest poruszającą opowieścią stanowiącą odpowiedź na pytanie o istnienie Boga i  dlaczego pozwala  na istnienie zła na świecie. Główny bohater, który stracił bestialsko zamordowaną córkę wzmaga w swoim sercu nienawiść, uczącą go, że Bóg go zdradził.Morderstwo córki Macka wzbudza w nim poczucie winy i beznadziejności i zatruwa każdy kolejny dzień jego życia, pogrążając w Wielkim Smutku i czyniąc zburzenie relacji międzyludzkich. Mack podejmując decyzję o wyjeździe do opuszczonej i koszmarnej chaty w której doszło do tragedii, ku  swemu zdziwieniu  spotyka w niej  samego Boga w trzech osobach i rozpoczyna walkę z samym sobą – z emocjami, duchową przygodę z dominującą go stratą. W tym wszystkim prowadzą go – Tata, Jezus i  Azjatka Sarayu- Duch Święty. Dzięki ich wsparciu Mack przechodzi drogę od cierpienia do duchowego uzdrowienia. Rozmowa z Bogiem powoduje, że jest on ukazywany jako pełen miłości i obdarzający człowieka wolnością nie tylko w kwestii wyboru, a pozory chaos świata, zyskuje pozorną  harmonię.
 
 
 
Jeżeli kiedykolwiek poszukiwalibyśmy odpowiedzi na pytanie o istnienie i działanie Boga, to jest to książka ewidentnie dla niego. Autor podejmuje polemikę z wyobrażeniem Boga odległego i niezaangażowanego, dostępnego jedynie w pismach interpretowanych przez duchownych. Książka stanowi poruszającą historię rodzinną, poszukującą odpowiedzi na pytania od zawsze dręczące ludzkość – Dlaczego istnieje zło?, Dlaczego cierpienie spotyka dobrych ludzi? i Czy można kochać nieprzyjaciół?. Z tych pytań wyłania się zupełnie inna twarz Boga , który jest prawdziwym , dobrym, będącym z nami Ojcem, wspierającym wysiłki każdego i nie zostawiającego go samemu sobie.
 
Książka wzruszyła mnie do łez. Jest jedną z najbardziej interesujących książek jakie miałam szansę czytać i jednoczesną opowieścią o naszym jestestwie. ''Chata'' będąca tytułem opowieści jest miejscem prowadzącym do świętości, która ukazana jest jak coś ciepłego, intymnego i szczerego. Główny bohater przechodzi indywidualne rekolekcje z Bogiem, z daleka od instytucji i struktur wzmacniających poczucie kontroli.
 
''Chata'' jest opowieścią o walce z samym sobą, ponieważ zawiera w sobie wiele ciepła, pozwala na otwarcie umysłu dla swoich własnych przekonań. Chociaż książka autorstwa Younga niczego w nas nie zmieni, jeżeli nie będziemy tego chcieli, to jednak zada nam wiele ważnych i trudnych pytań, udzielając jednocześnie na nie odpowiedzi.
 
 
Przeczytanie "Chaty" stanowiło dla mnie ogromną przyjemność, bowiem jest to lektura przejmująca, wciągająca i zastanawiająca.„Chata” jest to literatura godna polecenia, bowiem zawiera w sobie głęboki sens myśli religijnej i głoszonej tajemnicy miłości i zbawienia. Co więcej, sprawia wrażenie oryginalnej, gdyż zawiera w sobie  elementy filozoficzne.  Stanowi dobrze skomponowaną grę nastrojów i obrazów. Szczerze polecam każdemu, kto ma ochotę odpowiedzieć sobie na pytania egzystencjalne.
 __________________________________________________________________________________________________________________________
W.M Paul Young” Chata”
wyd. nowaproza
Katarzyna Oberda, studentka IV roku psychologii WSB-NLU w Nowym Sączu
 
 
stat4u PortalPOLSKA.pl