Radom
Noc Muzeów w Radomiu

19 maja na miłośników wydarzeń kulturalnych czeka moc atrakcji podczas kolejnej już Nocy Muzeów.

Reklama
Do lubianej przez radomian imprezy włączyły się w tym roku m.in. Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Muzeum Wsi Radomskiej, RKŚiG „Łaźnia” oraz Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści”.  Będzie też można odwiedzić kilka innych miejsc. Władze miasta zapraszają m.in. do gmachu Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie otwarta będzie sala obrad Rady Miejskiej. Z kolei Wodociągi Miejskie, udostępnią do zwiedzania stację pomp przy ulicy 25 Czerwca. Będzie można dowiedzieć się, jak na przestrzeni wieków zmieniały się urządzenia i zobaczyć, jak w zabytkowy budynek wkomponowała się nowoczesna technologia. Zwiedzanie potrwa od godziny 18.00 do 24.00.  Od godz. 19.00 do północy będzie też można oglądać ekspozycję w kamienicy starościńskiej przy ulicy Grodzkiej.

Noc Muzeów odbędzie się także w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu przy ul. Traugutta 57. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć salę tradycji im. gen. Zygmunta Jarosza. oraz jednostkę ratowniczo-gaśniczą od tzw. „kuchni”. Radomscy strażacy zapraszają w godzinach  od godz. 20.00 do 24.00.

Najbogatszy program jak zwykle przygotowało Muzeum im. J. Malczewskiego, w tym m.in. koncert zespołu Trio Taklamakan, pokaz mody  i stylizacji etnicznych, chemiczne eksperymenty, konkursy, pokazy filmów, prelekcje. I oczywiście zwiedzanie wystaw. Gwoździem programu będzie wernisaż „W poszukiwaniu Piękna”. Do udziału w ekspozycji zaproszono około trzydziestu artystów z nurtu realizmu, surrealizmu, realizmu magicznego i tych, którzy zajmują osobne miejsca we współczesnej sztuce. Wielu z nich to artyści uznani i cenieni na całym świecie i większość pojawi się na wernisażu.

Galeria „Łaźnia”  przy ul. Traugutta zaprasza na działanie „Pole do popisu” – każdy będzie mógł przetworzyć znane dzieło sztuki.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na wystawy: Wojciech Fangor - „Optyczne wibracje” i  Tomasz Broda - „Prorok w świecie fejków” a także na Filmową Noc Muzeów-  „Sztuka Na Ekranie”.

Muzeum Wsi Radomskiej jak co roku zaprasza na potańcówkę. Wystąpią dwie kapele: Michała Fokta z Ostrołęki i Tomasza Stachury z Grabowej.

W Noc Muzeów warto też będzie wybrać się na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie otwiera się Muzeum Polskich Rowerów. Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” wspólnie z MOSiR Radom i Veteran Club Radom FENIX zapraszają na wystawę zabytkowych rowerów połączoną ze zlotem i pokazem zabytkowych motocykli.

W regionie na imprezy Nocy Muzeów zapraszają: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Witolda Gombrowicza (tradycyjnie dzień wcześniej 18 maja), Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Regionalne w Kozienicach, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Muzeum Regionalne w Iłży, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza m.in. na koncert zespołu Hańba!, tegorocznego laureata Paszportów Polityki, a Centrum Rzeźby Polskiej na zwiedzanie performatywne wystawy „Moc natury” Henry'ego Moore’a i koncert zespołu Mijagi.

Więcej można się dowiedzieć na profilu Facebook  „Noc Muzeów w Radomiu” oraz na stronach Radomskiego Informatora Kulturalnego.

Reklama_____________________________________________________________________________________________
 

Sklep Tradycja Smaku
na osiedlu Wośniki 

Zakupy spożywcze w Radomiu
www.WDomowychCenach.pl
Tel. (w godz. 7-22) 799 - 017 - 561
   
   
radom(at)wdomowychcenach.pl
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
____________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl