Wiele miast (380)

Na polskich drogach jest bezpieczniej

Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu. Według wstępnych danych w wypadkach zginęło o 32 osoby mniej niż w lipcu 2014 r. Spadła także liczba wypadków o 542 oraz liczba osób rannych o 752.

Reklama
Bezpieczny lipiec
- Od momentu wejścia w życie nowych, zaostrzonych przepisów drogowych, kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolniej - podkreśliła Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW, podczas briefingu podsumowującego pierwszy miesiąc wakacji na naszych drogach.

Przypomnijmy, że od 18 maja kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy jest odbierane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres jest  przedłużony do 6 miesięcy. Do tej pory policja odebrała 6694 prawa jazdy.

To jeszcze nie koniec wakacji
- Wstępne statystyki pokazują, że na naszych drogach jest coraz bezpieczniej. Trwa sierpień, więc cały czas apelujemy o rozsądek – podkreśliła rzecznika MSW oraz dodała, że poprawa bezpieczeństwa to zasługa nowych przepisów.

- W trakcie jazdy w upałach nasza koncentracja jest bardzo ograniczona. Topi się także asfalt, więc kierowcy muszą bardzo uważać, zwłaszcza na zakrętach. Pamiętajmy też o tym, że nagrzany układ hamulcowy sprawia, iż hamulce są mniej skuteczne - przypomniał mł. insp. Marek Konkolewski z KGP. Podczas briefingu, mł. insp. Marek Konkolewski zdementował  pojawiające się w mediach informacje na temat zmian w wysokościach mandatach karnych.

Bezpieczny Autobus
Małgorzata Woźniak zachęciła także do korzystania z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. Jest to usługa, która została uruchomiona w czerwcu ub. r., a do tej pory skorzystało z niej 225 tys. użytkowników, z czego tylko w lipcu br. 13,5 tys. osób. - Dzięki usłudze dostępnej na stronie: www.bezpiecznyautobus.gov.pl możemy sprawdzić, czy autobus, który wiezie nasze dzieci na wakacje, ma ważne ubezpieczenie OC i badania techniczne. Aby to sprawdzić, nie musimy wychodzić z domu. Każdy rodzic może zweryfikować, czy autobus który wiezie jego dzieci, jest sprawny i dopuszczony do ruchu - przypomniała rzeczniczka MSW. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl