Wiele miast (351)

Laser - narzędzie przyszłości czy teraźniejszości?


Jeszcze do niedawna laser kojarzył nam się głównie z filmami science-fiction, obecnie jest on coraz bardziej obecny w naszym życiu. Na przykład jest wykorzystywany w czasie skomplikowanych operacji medycznych.

Podobnie rzecz się ma w przypadku przemysłu, gdzie cięcie laserem twardych przedmiotów powoli staje się codziennością.

Reklama
To, co jeszcze niedawno było tylko fikcją i istniało na kartach książek, dziś staje się rzeczywistością. Możliwości wykorzystania lasera w różnych aspektach naszego życia są bardzo duże i wraz z rozwijaniem tej technologii będą jeszcze większe. Z drugiej strony bardzo niewielu
    ludzi wie, czym jest i jak naprawdę działa laser.

Czym jest laser?

Słowo laser weszło do naszego codziennego języka, skąd jednak się ono wzięło i co oznacza?

Okazuje się, że jest to skrót pochodzący od angielskich słów: "light amplification by stimulated emission of radiation", który można przetłumaczyć, jako wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania.
 
Laser jest skomplikowanym urządzeniem wykorzystującym zjawisko emisji wymuszonej do emisji promieniowania elektromagnetycznego z zakresu: ultrafioletu, podczerwieni lub światła widzialnego.
 
 
Budowa lasera

Laser zawsze jest zbudowany z trzech podstawowych części:
 
- ośrodka czynnego,
- układu pompującego,
- rezonatora optycznego.

Zasada działania lasera jest złożona. Światło wpadające do wnętrza lasera, jest przechwytywane przez dwa zwierciadła. W momencie, gdy się od nich odbija przekazuje energię substancji znajdującej się w cylindrze - może to być gaz lub kryształ. Atomy substancji znajdującej się w cylindrze w momencie absorbcji fotonów światła zostają wzbudzone, przez co zderzają się z kolejnymi fotonami, w efekcie dochodzi do emisji w postaci światła. Powstałe w takim procesie świtało charakteryzuje się jednakową częstotliwością fali, dlatego nazywane jest światłem spójnym.
 
 
Zastosowanie laserów

Lasery oczywiście nadal bardzo często pojawiają się zarówno w literaturze jak i filmach science-fiction jednak coraz częściej znajdują zastosowanie również w rzeczywistości na przykład w medycynie czy przemyśle.
 
Laser coraz częściej jest przydatny w naszym codziennym życiu. Jest on powszechnie stosowany między innymi w kosmetologii. Wykorzystuje go na przykład wiele nowoczesnych urządzeń służących do depilacji lub usuwania znamion i blizn.
 
Laser znalazł też zastosowanie w przemyśle, gdzie korzysta się z niego między innymi do precyzyjnego cięcia, obróbki oraz spawania różnego typu metali.

Więcej: www.CiecieLaserem.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl