Wiele miast (19)

Kto może zostać kierowcą ciężarowym?

 
Oglądając w dzieciństwie filmy, w których prezentowano amerykańskich kierowców tirów, można było odnieść wrażenie, że jest to praca marzeń. Tylko ty, twój samochód i setki tysięcy przebytych kilometrów przed tobą…

Jak wygląda rzeczywistość? Czy praca kierowcy samochodu ciężarowego jest tak prosta i przyjemna, czy wręcz przeciwnie? Jakie cechy powinna posiadać osoba pracująca na tym stanowisku? Poszukajmy razem odpowiedzi.

Reklama
Gdy zastanowimy się, jaki jest zakres obowiązków kierowcy tira dla firmy z zakresu spedycji z Gdańska, to zapewne stwierdzimy, że jest to tylko przewiezienie przy pomocy samochodu ładunków z miejsca A do miejsca B. Brzmi dość prosto, prawda? Otóż nic bardziej mylnego! Każde zlecenie wiąże się z ciągłą presją czasu i wieloma innymi równie nieprzyjemnymi czynnikami.
 
To nie takie proste
 
Niektórym osobom może się wydawać, że podróżowanie samochodem przez dużą ilość krajów jest czymś przyjemnym. Jednak wbrew pozorom takie przeprawy bywają naprawdę trudne. 

    Większość czasu kierowca spędza wewnątrz kabiny pojazdu, będąc pozostawiony samemu sobie. Trzeba tam samemu zadbać o higienę, odpowiednie wyżywienie czy nawet ewentualną rozrywkę.

Nasze ciało po tak wielu godzinach za kierownicą również da nam się we znaki. Tak długie pozostawanie w pozycji siedzącej może odbić się na naszych kolanach i kręgosłupie, a do tego brak ruchu połączony z podjadaniem doprowadzić może do przybrania kilku dodatkowych kilogramów.

Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o swoje ciało podczas postoju na trasie. Wystarczy trochę się poruszać, porozciągać
i w miarę możliwości dbać o to, jak się odżywiamy.


                    Potrzebne cechy charakteru
 
Wiemy więc jak, wygląda codzienność pracy w firmach, takich jak te transportowe z Gdańska. Jakie cechy musimy mieć, aby maksymalnie ułatwić sobie wykonywanie tego zawodu. Przede wszystkim, musimy wykazać się niesamowitą, wręcz anielską cierpliwością. Setki godzin za kółkiem mogą być prawdziwą męką, gdy nie będziemy w stanie zorganizować sobie odpowiednio
czasu w drodze.

Drugą z ważnych cech jest odpowiedzialność. Jesteśmy tylko ludźmi i czy tego chcemy, czy nie, to potrzebujemy czasami odpoczynku. Im bardziej będziemy zmęczeni, tym większe ryzyko, że narazimy na uszkodzenie nie tylko przewożony ładunek i samochód, ale przede wszystkim – samych siebie.


Warto tak ryzykować dla większej liczby przejechanych kilometrów? Ostatnią, lecz być może najważniejszą kwestią jest świadomość rozłąki z bliskimi. Niestety, ale musimy być
   
gotowi na to, że przez długie tygodnie nie zobaczymy naszych żon, dzieci, czy przyjaciół. Dla wielu „nowicjuszy” ten fakt bywa zbyt przytłaczający.
 
 
Praca kierowcy samochodów ciężarowych jest jednak cięższym kawałkiem chleba, niż mogłoby się wydawać laikom. Mimo atrakcyjnych zarobków na przykład przy zatrudnieniu w dużej firmie logistycznej musimy sporo poświęcić. Jeżeli jednak jesteśmy prawdziwymi pasjonatami swojego zawodu, czeka nas życie pełne przygód i wyzwań. A może Ty zostaniesz kierowcą?   

Artykuł powstał we współpracy z Bitlogistics


 
stat4u PortalPOLSKA.pl