Wiele miast (374)
Kolejna odsłona projektu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” zakończona sukcesem

Już po raz dwunasty firma RD bud zgromadziła uznanych ekspertów branży budowlanej oraz reprezentantów firm, instytucji i mediów, którym bliska jest tematyka zrównoważonego rozwoju. 25 września 2014 r. czterogwiazdkowy Lord Hotel & Conference Center w Warszawie stał się nowoczesną platformą transferu wiedzy i wymiany doświadczeń w obszarze rewitalizacji obiektów budowlanych. Okazją ku temu stała się konferencja "Zrównoważone renowacje - druga "młodość" inwestycji budowlanych”, będąca kontynuacją projektu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”, wdrożonego przez firmę RD bud w 2010 r.

Reklama
Trzecia już edycja przedsięwzięcia, zainaugurowanego przed czterema laty, dzięki synergii fachowej wiedzy, ma przyczynić się do rozpowszechnienia na polskim rynku kluczowych założeń zrównoważonego budownictwa. Jego ideą jest krzewienie horyzontalnej współpracy wszystkich grup zawodowych biorących udział w procesie realizacji inwestycji budowlanych. Cykliczne spotkania organizowane przez firmę RD bud stały się już tradycją, a towarzysząca im frekwencja pokazuje, że w Polsce istnieje zainteresowanie tematem zrównoważonego rozwoju i tego typu eventami. Tegoroczna odsłona projektu „Partnerstwo zrównoważonego rozwoju” również spotkała się z pozytywnym przyjęciem uczestników rynku i nie odbiegała od standardów przyjętych w poprzednich latach.

Transfer wiedzy i doświadczeń

W trakcie konferencji poświęconej tematyce zrównoważonych renowacji kompleksowo omawiano aspekty związane z realizacją poszczególnych etapów modernizacji inwestycji budowlanych, takich jak hotele, centra handlowe, obiekty biurowe oraz mieszkalne. Istotną częścią seminarium były prezentacje prelegentów uznanych w branży firm i instytucji. Dyskusje toczyły się wokół dwóch kluczowych aspektów, istotnych w kwestii osiągnięcia standardu budynku niskoenergetycznego – tj. rewitalizacja struktury zewnętrznej oraz powierzchni wewnętrznych obiektu.W pierwszej części konferencji uczestnikom spotkania przybliżono zagadnienie termorenowacji. Prelekcję na temat wykorzystania szkła w procesie rewitalizacji budynków wygłosiła Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w firmie Pilkington Polska (NSG Group). Kwestie modernizacji inwestycji budowlanych pod kątem ich efektywności energetycznej przybliżył seminarzystom Henryk Kwapisz, Dyrektor Relacji Instytucjonalnych w ISOVER, spółce Grupy Saint-Gobain. Ostatnim wystąpieniem w tym bloku tematycznym była prezentacja pt. „Prefabrykowane elewacje architektoniczne w rewitalizacji obiektów”, przedstawiona przez Nicolas Retournard, Dyrektora ds. Eksportu w firmie Betsinor Composites z Francji.

Drugą część konferencji wypełniło wystąpienie Rafała Schurmy, Prezydenta i Założyciela Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), który wskazał słuchaczom „Nowy kierunek certyfikacji LEED, BREEAM, DGNB w Polsce: hotele i budynki użyteczności publicznej”.

W trzecim bloku szczegółowej analizie poddano zagadnienie modernizacji instalacji, czyli rewitalizacji powierzchni wewnętrznej obiektu. Część merytoryczną zainicjował Maciej Kiepal z firmy Armstrong, wygłaszając prelekcję pt. „Remont powierzchni biurowych – Upcycling jako innowacyjna metoda zagospodarowywania odpadów budowlanych”. Z kolei Marcin Markowski, reprezentujący firmę Zymetric, podjął temat "Systemy klimatyzacji, wentylacji, pomp ciepła". Ostatnie dwie prezentacje w tej części konferencji przypadły w udziale organizatorowi i zarazem pomysłodawcy całego przedsięwzięcia, firmie RD bud. Jean-Luc Darras, Dyrektor Robót RD bud na przykładzie centrum handlowego opowiadał o ogromnym znaczeniu etapowania robót wykonywanych w funkcjonującym obiekcie, wygłosił również prelekcję pt. „Polepszenie efektywności instalacji a zarazem całego obiektu".

Dopełnieniem pierwszej i trzeciej części wystąpień były panele dyskusyjne z udziałem prelegentów. W pierwszym z nich głos zabrał również Piotr Jurkiewicz, Certyfikowany Europejski Planista Budownictwa Pasywnego SARP, MaOIA z ramienia Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego.

Ciekawym punktem programu był blok tematyczny poświęcony „3 Rewolucji Przemysłowej”, który przygotował Rodolphe Deborre, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Rabot Dutilleul z Francji.

Dzięki tak obszernej i fachowej prezentacji wiedzy, uczestnicy seminarium mogli poznać głos ekspertów i skonfrontować różne punkty widzenia na prezentowane kwestie. Poruszane zagadnienia były również doskonałym wstępem do warsztatów, w których uczestniczyć mogli wszyscy goście seminarium.

Praktyka czyni mistrza