Wiele miast (380)

Jutro kolejny berliński Festiwal Filmowy – kto otrzyma statuetki Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia?

Reżyserski duet braci Coenów po raz drugi swoim filmem otworzy berliński Festiwal Filmowy. Berlinale to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Z tej okazji do stolicy Niemiec zjeżdżają się największe gwiazdy kina – twórcy i aktorzy najlepszych dzieł filmowych ubiegłego roku.

Pierwszy festiwal odbył się 66 lat temu, a jego dyrektorem generalnym był wtedy Alfred Bauer. Nagroda jego imienia jest przyznawana na festiwalu do dziś.

Reklama
Najlepszy film fabularny oraz krótkometrażowy otrzymuje nagrodę Złotego Niedźwiedzia – symbolu Berlina, który znajduje się we fladze i herbie miasta. Jury kładzie nacisk na międzynarodowy charakter festiwalu. Chce, by przedstawiano tu filmy z całego świata.

Poza Złotym Niedźwiedziem przyznaje się również nagrody Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera, aktora, aktorki, za najlepszy scenariusz, muzykę, czy wybitny wkład artystyczny.
 

Ubiegłoroczna edycja festiwalu (źródło: www.berlinale.de)


W 2015 roku główną nagrodę zdobył irański film „Taxi-Teheran” w reżyserii Jafara Panahi. W roli głównej sam reżyser podróżujący po Teheranie jako taksówkarz. Kto może wiedzieć więcej niż kierowca taksówki, któremu zwierzają się pasażerowie? Rozmowy te pokazują prawdę o ojczyźnie bohatera i absurdach życia w jego kraju. To synteza irańskiej egzystencji przedstawiona z dowcipem i humanitaryzmem.
 

    „Ave, Cezar!” otwierający tegoroczną imprezę to opowieść o dziennikarzu, który postanawia rozwiązać zagadkę zaginięcia obsady filmu. W rolach głównych znani i lubiani, m.in. George Clooney, Scarlett Johansson czy Channing Tatum. W roku 2015 sprzedano około 335 tysięcy biletów na Berlinale. Poza pokazami filmowymi, odbywają się tu liczne warsztaty, dyskusje, omawiane są również kolejne projekty filmowe.


Pośród zeszłorocznych laureatów znalazła się Polka – Małgorzata Szumowska, która otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię filmu „Body/Ciało”.                                                                                               

Żaneta Markiewicz


 
 
stat4u PortalPOLSKA.pl