Wiele miast (351)

Jakie maszyny wykorzystuje się do obróbki metalu?

 
Metal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w gospodarce. Powstają z niego zarówno części do urządzeń gospodarstwa domowego, komponenty do samochodów czy samolotów, a nawet olbrzymie fragmenty konstrukcji budowlanych.

Jednak zanim metalowe prefabrykaty staną się użyteczne konieczna jest ich odpowiednia obróbka. Jakie maszyny wykorzystuje się w tym celu?

Reklama
Jakie są sposoby obróbki metali?
 
Odpowiedni kształt oraz wymiary elementom stalowym czy aluminiowym nadaje się za pomocą obróbki plastycznej, cieplnej i mechanicznej. Pierwsza z nich polega na zmianie kształtu dotychczasowego elementu w procesie kucia, tłoczenia czy gięcia, które może być wykonywane zarówno na zimno jak i na ciepło.

Z kolei obróbka cieplna służy głównie do modyfikacji właściwości oraz struktury stali. Dzięki temu można uzyskać materiał o większej twardości, który jest bardziej wytrzymały. Natomiast obróbka mechaniczna polega na frezowaniu, skrawaniu czy szlifowaniu prefabrykatu do momentu uzyskania pożądanego kształtu oraz wymiarów.

 
 
Jakie maszyny najczęściej wykorzystuje się do obróbki metalu?
 
Szybkie oraz precyzyjne cięcie metali zapewniają wycinarki laserowe. Maszyny tego typu przeznaczone są do cięcia cienkich arkuszy wykonanych z takich materiałów jak stal nierdzewna, stal czy miedź. Chociaż za ich pomocą możliwa jest także obróbka elementów drewnianych oraz tkanin.
 
Znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie konieczna jest wysoka precyzja cięcia. Wykorzystuje się w przemyśle jubilerskim m.in. do grawerowania oraz w przemyśle tekstylnym do wykonywania zdobień np. na obrusach czy firanach.
 
Inne funkcje pełnią zaginarki do blachy. Dzięki nim możliwe jest nadanie pożądanego kształtu cienkim arkuszom metalu. Profil gięcia uzyskuje się poprzez zaginanie blachy wzdłuż linii prostej i pod określonym kątem. Urządzenia tego typu często wykorzystuje się w zakładach dekarskich, blacharskich czy ślusarskich.
 
Prasa mimośrodowa to maszyna, która pozwala na wykonanie różnego rodzaju czynności związanych z obróbką metali. Dzięki niej istnieje możliwość wykonania płytkich cięć, gięcia
czy tłoczenia. To właśnie szerokie możliwości zastosowania są najważniejszą cechą tego typu urządzenia. Sercem prasy jest silnik elektryczny, który napędza koło zamachowe wprawiające
w ruch suwak. To właśnie on nadaje pożądany kształt obrabianym elementom.
 
Więcej:  https://polsver.pl
 
stat4u PortalPOLSKA.pl