Wiele miast (19)

Jaka jest przewaga teatru nad kinem?

Kino i teatr – oba są formą sztuki, jednak zupełnie inną i bardzo różniącą się od siebie. Zwolenników kina bardzo trudno jest przekonać do wizyty w teatrze i odwrotnie. Postrzeganie obu tych form sztuki jest jedną z ważniejszych barier, jaka uniemożliwia poznanie tej, która jest nam dalsza.

Rosnące zainteresowanie teatrem pokazuje jednak, że to właśnie on ma do zaoferowania coś, czego widzowie nigdy nie doświadczą w kinie.

Reklama
Prawdziwa relacja z aktorem
 
Film jest zbiorem nagranych scen, które często powtarzane są wielokrotnie, aby osiągnąć zamierzony efekt i stworzyć dzieło perfekcyjne. Możemy go oglądać kilka razy, zawsze jednak będzie ona taki sam, nic się nie zmienia, interpretacja postaci, w jaką wciela się aktor zawsze
będzie identyczna.

W teatrze jest zupełnie inaczej, to tutaj mamy okazję stanąć twarzą w twarz z aktorem, spojrzeć mu w oczy, a całą sztukę obejrzeć na żywo. Tworzy się niezwykła relacja widz-aktor,
której nigdy nie doświadczymy na kinowej sali.

Jedna sztuka odgrywana wiele razy, zawsze będzie inna. Kiedy aktorzy wychodzą na scenę, grają na żywo, nie ma możliwości powtarzania sceny, wszystko odgrywa się tu i teraz, co sprawia,
że spektakl jest niezwykle autentyczny.

 
   

W teatrze jesteśmy na tyle blisko aktora, że możemy dostrzec wszystkie jego emocje. Ruch, gest i mimika twarzy, wszystko to wykorzystuje się do odegrania swojej roli. Aktor wciela się w nią i nawet na chwilę podczas spektaklu się z nią nie rozstaje, co pozwala mu na jeszcze lepszą i bardziej indywidualną interpretację.
 
 
Większa swoboda koncentrowania uwagi
 
Kolejną zaletą teatru jest to, że widzowi ukazywana jest cała scena. Może on zobaczyć wszystko, co dzieje się w danej chwili. Jego uwaga skupiona jest na aktorze, którego sam wybierze, na miejscu, które go bardziej zainteresuje. To widz wybiera, co w danym momencie jest najważniejsze. W przypadku filmu jest muz góry narzucone, na czym ma koncentrować swoją uwagę, pokazywany jest mu jedynie fragment całej akcji.
 
Wizyta w teatrze nie musi być związana jedynie z uczestnictwem w sztuce teatralnej. Teatr Szekspirowski organizuje liczne wydarzenia, które mogą zwrócić uwagę mniejszych zwolenników teatru. Oferta koncerty Trójmiasto pozwala na spotkanie się z artystami muzycznymi z całego świata, na uczestnictwo w wydarzeniach, które do tej pory organizowane były jedynie w halach koncertowych. Koncerty Gdańsk to dobra okazja, aby rozpocząć swoją niezwykłą teatralną przygodę.

Więcej: www.TeatrSzekspirowski.pl

(ac)


 
stat4u PortalPOLSKA.pl