Wiele miast (351)

Jak zamontować domofon ? Podpowiada MMAtech

 
Montowanie domofonów i wideofonów poprawia komfort życiowy oraz znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jeśli jednak chcemy, aby te odpowiednio działały, warto zadbać o nie już na etapie montażu.
 
Aby prawidłowo zamontować domofon i zapewnić jego funkcjonalność, zwrócić trzeba uwagę na kilka zaleceń, podpowiadanych przez specjalistów znanej firmy MMAtech.  

Reklama
Wybierając miejsce na domofon, warto wybierać takie, do którego mamy łatwy dostęp. Dobrze przemyślana lokalizacja wewnętrznego panelu domofonu w przedpokoju lub innym pomieszczeniu, w którym często przebywamy lub do którego mamy łatwy dostęp, znacznie ułatwi nam korzystanie z udogodnienia, jakim jest domofon czy wideofon. Warto także zwrócić uwagę na to, żeby monitor wideofonu był zamontowany na wysokości najdogodniejszej dla mieszkańców. Widoczność ekranu LCD pod ostrym kątem jest bowiem niewielka.   

   
Podczas montażu trzeba zwrócić uwagę na podłączenie poszczególnych paneli domofonów czy wideofonów. Przewody powinny być zgodne z wymogami zawartymi
w instrukcji producenta – powinny mieć odpowiednią
ilość żył, właściwy przekrój, wzmocnienia.
 
Stosowanie wielożyłowych przewodów telefonicznych jest dość częstym błędem montażowym. Pamiętajmy o tym,
że są one bardzo mało wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, nie nadają się też do ułożenia na zewnątrz,
w ziemi, nawet w rurce ochronnej. Pamiętajmy też, że nie powinniśmy umieszczać kabli w łatwo dostępnych miejscach.

Najlepiej, jeśli są one osłonięte, obudowane tak, aby nie
były narażone na uszkodzenia mechaniczne czy zalanie. Zawsze warto je zabezpieczać, a łączenia wykonywać w hermetycznych puszkach. 
 
Zapewnić trzeba możliwość awaryjnego otwierania drzwi czy bramki. Może się bowiem okazać, że po przypadkowym zatrzaśnięciu wejścia lub po zgubieniu kluczy, nie dostaniemy się do własnego domu, jeśli nie przewidzimy możliwości awaryjnego otwierania drzwi lub bramy. Warto zainstalować dodatkowy, ukryty przycisk otwierający, szczególnie przy bramce. Może to być też panel zewnętrzny z kodowanym dostępem.   
 
Montaż instalacji domofonu czy wideofonu warto zaplanować już na etapie projektowania i budowania domu czy stawiania ogrodzenia. Wówczas możemy, np. w murowanym słupku ogrodzeniowym czy przy wejściu, wykonać specjalne nisze pod panel, zaczep elektromagnetyczny oraz przygotować miejsca na przewody. Dzięki temu można uniknąć kłopotliwego rozkuwania gotowych ścian czy murów. Zwykle trzeba poprowadzić w murach pewne przewody (sterujące zaczepem), nawet jeśli dysponujemy modelem domofonu bezprzewodowego. Kłopotliwym utrudnieniem jest montaż domofonów lub wideofonów w starych domach bez uprzedniego przygotowania nisz i miejsc do montażu i zabezpieczenia przewodów. Problem pojawia się szczególnie w starych domach czy na ich ogrodzeniach.  
 
Zaplanować także trzeba wystarczające oświetlenie w warunkach nocnych. Dotyczy to zalecenie zarówno miejsca przed furtką, jak i wejścia do domu. Zwykle wideofony są wyposażone w diody umożliwiające odbieranie obrazu nawet w ciemności, ale przeważnie mają one niewielki zasięg. Dlatego warto zamocować dodatkową lampkę włączającą się po zmroku, rzucającą światło na osoby wchodzące. Może to być światło włączane przyciskiem wywoławczym domofonu. Obiektyw kamery wideofonu nie powinien być narażony na bezpośrednie światło słoneczne, bo odbierany obraz postaci będzie wówczas bardzo niewyraźny. Warto pomyśleć o dołączeniu do instalacji domofonowej także funkcji włączania oświetlenia drogi dojścia do domu, szczególnie gdy jest ona dość długa. Pomocny będzie tu czujnik zmierzchowy oraz wyłącznik czasowy, ograniczający czas pracy oświetlenia.   
 
Warto zwrócić się do specjalistów MMAtech, którzy służą pomocą w doborze i zamontowaniu domofonów.   
 


 
stat4u PortalPOLSKA.pl