Wiele miast (40)

Jak zaaranżować ogród zimowy?

 
Aranżacja ogrodu zimowego jest podstawą, aby można było swobodnie korzystać z tego pomieszczenia.

Jeśli właśnie urządzasz oranżerię, nasz artykuł podpowie,
na co zwrócić uwagę.

Reklama
Ogrzewanie w ogrodach zimowych

Warto założyć ogrzewanie w ogrodach zimowych, jeśli chcesz w nich przebywać także jesienią i zimą. Dobrą opcją może okazać ogrzewanie podłogowe lub elektryczne. Tylko jeśli chcesz w nie zainwestować, rozważ budowę ogrodu zimowego już na etapie planowania domu. Możesz też zdecydować się na postawienie tradycyjnych grzejników, tylko pamiętaj o tym, żeby były one przytwierdzone do muru lub ściany. Jednym z rozwiązań mogą okazać się także grzejniki konwekcyjne lub grzejniki elektryczne panelowe. Ogrodu zimowego nie musisz wcale ogrzewać, jeśli ma być przeznaczony do korzystania sezonowego, czyli tylko na wiosnę i w lecie. Taki ogród zimowy nazywany jest zimnym. 
 

Jakie meble sprawdzą się w ogrodach zimowych w Warszawie?

   
Ogrody zimowe w Warszawie to czasem małe arcydzieła. Wystarczy przyjrzeć się dużym po-sesjom czy nawet domkom jednorodzinnym
w stolicy. Niektóre z nich to bogate oranżerie wypełnione kolonialnymi meblami i egzoty-cznymi roślinami. Do ogrodów zimowych w Warszawie pasują praktycznie meble w każ-dym stylu, ale ich wybór jest uzależniony od wystroju całego domu. Możesz pokusić się
o kupno mebli rattanowych, wiklinowych czy nowoczesnym (w jasnych lub ciemnych kolorach). 
 
Warto wspomnieć, że ogrody zimowe mogą pełnić różne funkcje - salonu, jadalni, biblioteki czy gabinetu. Wszystko zależy od indywidual-
nych preferencji. Ciekawym pomysłem na aranżację ogrodu zimowego może okazać się styl skandynawski. To on łączy prostotę i elegancję z niepowtarzalnym klimatem, jaki posiadają domy w krajach północnych. Jadalnia w oranżerii utrzymana w tym stylu będzie nie tylko przestronna, ale także bardzo estetyczna. Postaw zatem na długie ławy i duży stół z litego drewna. Na pod-
łodze sprawdzi się skóropodobny dywanik, a na ścianach wiklinowe dodatki. Pamiętaj o tym, że meble powinny być jasne, tak, aby całość sprawiała wrażenie prostoty. 
 

Jakie rośliny wybrać do ogrodów zimowych w Warszawie?

Wybór roślin do ogrodów zimowych w Warszawie jest kwestią indywidualną. Warto jednak wziąć pod uwagę czas, jaki można poświęcić na ich pielęgnację. Pamiętaj, że roślinność w oranżerii wymaga stałego podlewania, nawożenia i przycinania. Jeśli nie możesz poświęcić wystarczającej ilości czasu na zajmowanie się ogrodem zimowym, lepiej nie planuj sadzenia w nim kwiatów i krzewów. 
 
Rośliny możesz uprawiać w donicach lub w otworach w podłodze wypełnionych ziemią. Jeśli natomiast chodzi o dobór roślin, masz wiele możliwości. Gatunki tropikalne sprawdzą się, kiedy Twój ogród zimowy jest urządzony w stylu nowoczesnym, natomiast rośliny sielskie nadadzą bardziej rustykalnego charakteru. Ważne, aby kwiaty i krzewy korespondowały z całym otoczeniem. Wśród gatunków popularnych w uprawie na pewno sprawdzi się monstera. Posiada ona ozdobne, ciemnozielone liście.

Kolejną rośliną, która nadaje się do większości ogrodów zimowych jest pieniążek. Jego listowie jest delikatne i swoim kształtem przypomina monety. Wiele osób wciąż wybiera pelargonię o liściach jasnozielonych, które z czasem stają się coraz bardziej faliste. Jeśli planujesz urządzenie tropikalnej oranżerii, zdecyduj się na wężownicę, szczawik trójkątny, fikus, eukaliptus, figowiec Benjamina. Co do palm - doskonałe będą: chamedora wytworna, howea, daktylowiec kanaryjski, liwistonia chińska i palma kokosowa. 
 
Warto zaplanować rozmieszczenie roślinności w ogrodzie zimowym. Powinna ona tworzyć piętra, takie, jakie naturalnie występują w naturze. A więc posadź najwyższe rośliny najbliżej ściany, natomiast te mniejsze z brzegu. Pamiętaj, aby cieniolubne znalazły się obok roślin, które szybko się rozrastają. W miesiącach letnich zadbaj o odpowiednie nawodnienie kwiatów i krzewów. Jeśli natomiast nasłonecznienie pomieszczenia jest zbyt duże, zainwestuj w rolety. 
 
Bartmetaco ogrody zimowe
Adres: Kaliska 1/34
 
02-316 Warszawa
 
Numer telefonu:  600 595 335
 
E-mail: bartmetaco(at)bartmetaco.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl