Muszyna-Zdrój
Instalacja solarna w Muszynie-Zdroju – obniżamy rachunki za prąd i gaz

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnej, przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Produkowanie własnego prądu umożliwia realne oszczędności – korzystanie z darmowej energii jest atrakcyjną alternatywą dla płacenia rachunków za prąd i gaz.
 
Na własne, niewielkie elektrownie słoneczne decydują się zarówno firmy, jak i właściciele gospodarstw domowych, czego przykładem jest instalacja solarna w Muszynie–Zdroju polskiej firmy Bruk Bet Solar zainstalowana przez specjalistów SolProgres z Nowego Sącza.

Reklama
Zwłaszcza perspektywa prognozowanego wzrostu cen energii elektrycznej oraz gazu zachęca do  uzyskania niezależności energetycznej. Ze względu na zmiany klimatyczne, mamy w ciągu roku coraz więcej słonecznych dni – można te zmiany wykorzystać w sposób przynoszący korzyści finansowe. 
 
SolProgres – Słoneczny Postęp – coraz liczniej montuje w regionie systemy solarne, dostosowane do indywidualnych potrzeb – zarówno przydomowe mikroinstalacje, jak i duże systemy dla firm i zakładów przemysłowych.  – Nasi specjaliści mają już duże doświadczenie w projektowaniu instalacji od postaw, wykonywaniu pomiarów i projektów, kompleksowym, fachowym doradztwie

– mówi Andrzej Lachor z SolProgres
- Do wykonywania instalacji używane są wyłącznie wysokiej jakości urządzenia, zapewniające wysoką wydajność produkcji energii.

Najnowsza instalacja systemu fotowoltaicznego została zainstalowana w Muszynie-Zdroju, na dachu jednorodzinnego domu.

To typowa instalacja dachowa, jednak w przeciwieństwie do większości tego typu urządzeń, nie jest zamocowana z południowej strony dachu, gdzie zwykle
   
są najbardziej korzystne warunki usłonecznienia, lecz w tym przypadku nie było tam odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej bezproblemowy montaż, lecz została skonfigurowana na zachód. To pozwala maksymalnie wykorzystać czas nasłonecznienia w ciągu dnia, co zapewnia dużą wydajność instalacji.

System solarny o łącznej mocy 3kW, złożony  jest z dwunastu modułów polikrystalicznych (panele solarne pierwszej generacji, umożliwiające wydajną produkcję energii – również w typowych dla naszego kraju warunkach promieniowania rozproszonego) produkcji polskiej, znanej firmy Bruk Bet Solar. Są one znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż standardowe moduły fotowoltaiczne. Innowacyjna technologia wykonania gwarantuje zwiększoną wydajność i żywotność modułów.
 
W skład systemu wchodzi inwerter firmy Fronius, jednofazowy, o mocy 3000 W zamieniający prąd stały produkowany przez baterie słoneczne w prąd zmienny, użytkowany w domowych urządzeniach elektrycznych.  Montażu paneli na dachu dokonano przy pomocy bardzo solidnych elementów (solidna konstrukcja stelażowa) także polskiej, renomowanej firmy Korab.
 
Energia elektryczna produkowana przez system, w pierwszej kolejności służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej za pomocą zamontowanej w bojlerze grzałki o mocy 1,5 kW,  zamiast ogrzewania wody przy pomocy gazu.  Ogrzanie w ten sposób  300 l wody użytkowej do temperatury 70 stopni Celsjusza w bojlerze  na użytek 4-osobowej rodziny trwa zaledwie 2-3 godziny. W dalszej kolejności prąd użytkowany jest do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu – w związku z tym instalacja umożliwia wysoki uzysk energii w słoneczne dni, który owocuje realnymi oszczędnościami, zamiast płacenia 

    dotychczasowych rachunków za wodę i za gaz. Usytuowana na dachu instalacja wygląda nowocześnie, komponuje się z estetyką domu oraz dobrze wpasowuje się w lokalny krajobraz.

Coraz liczniej powstające instalacje solarne są dowodem na to, że produkcja prądu z energii słonecznej jest wydajnym, opłacalnym procesem. Z przyczyn ekonomicznych zyskuje coraz więcej zwolenników, co jest widoczne również w postaci zwiększającej się ilości instalacji solarnych w naszym regionie. 

Sprzedawany przez komercyjnych operatorów prąd drożeje, ze względu na 
konieczność modernizacji przestarzałej struktury. Sieć jest stara i awaryjna, a unowocześnianie wymaga potężnych inwestycji) oraz  wysokie koszty pozyskiwania paliw konwencjonalnych do produkcji energii, w polskich realiach przede wszystkim węgla.
 
Niemal w każdym wysoko rozwiniętym lub szybko rozwijającym się kraju energia odnawialna zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie, gdyż jest przyjazna dla środowiska, umożliwia oszczędności i indywidualną produkcję prądu na użytek gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Również w krajach mających znacznie gorsze warunki usłonecznienia niż Polska, np. krajach Skandynawii, energia słoneczna jest na szeroką skalę wykorzystywana do produkcji „czystego”, ekologicznego prądu. 

Aleksandra Stelmach


Zdj. Archiwum www.SolProgres.plstat4u PortalPOLSKA.pl