Wiele miast (374)
Hyundai: znów przegraliśmy z Czechami

Nie w Polsce, ale w Czechach powstanie nowa fabryka Hyundaia. Na liście potencjalnych miejsc do inwestowania była także Słowacja - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Reklama
Hyundai Mobis zbuduje pod Ostrawą fabrykę produkującą reflektory oraz inne komponenty motoryzacyjne, które od 2016 roku ma dostarczać do własnych fabryk, siostrzanego koncernu Kia, BMW i Volkswagena. Zatrudnienie znajdzie tam 950 osób.

Jako powód tego wyboru Koreańczycy podali bliskość własnych fabryk, ale także siłę czeskiej gospodarki i fakt, że ten kraj stał się drugim najbogatszym (po Słowenii) wśród nowych członków Unii Europejskiej. Liczy się i to, że Czechy są największym eksporterem samochodów, komponentów oraz elektroniki w naszym regionie. Koreańczycy mają zagwarantowane ulgi podatkowe oraz dofinansowanie szkolenia pracowników.

To kolejna przegrana Polski w rywalizacji z Czechami o koreańskie inwestycje. W czerwcu Nexen Tire Corp, producent opon zdecydował, że nie u nas, ale w tym właśnie kraju - w Żatecu położonym o 90 km od Pragi zbuduje za 829 mln euro swoją pierwszą fabrykę w Europie. Wtedy, czeski minister przemysłu, Jan Mladek przyznał, że rywalizacja była ostra do ostatniego momentu.

Jego rząd zaoferował wówczas Koreańczykom wyjątkowo atrakcyjne warunki, dotacje do szkolenia, ulgi podatkowe oraz dofinansowanie dla władz lokalnych przy kupnie gruntu.

Źródło: http://ZielonyDziennik.pl
stat4u PortalPOLSKA.pl