Kalisz
Hellena Tour 2019 już zakończony

Kaliszanin Jakub Kaczmarek z grupy Hurom BDC Development jako pierwszy zameldował się na mecie IV etapu 34. Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2019", ze startem w Wieruszowie i metą w Kaliszu. Zwycięzcą całego wyścigu został jego klubowy kolega - Adrian Kurek.

Ostatnia odsłona wielkiego ścigania, o długości 162 kilometrów, wiodła z Wieruszowa do Kalisza. Od początku niedzielnej rywalizacji nie brakowało prób ataków, a pierwszy miał miejsce już na piątym kilometrze. Trzech uciekinierów zostało jednak szybko wchłoniętych przez peleton. Podobne sytuacje miały jeszcze miejsce dwukrotnie, ale po przejechaniu 40 kilometrów cała stawka kolarzy podzieliła się na dwie grupy. W pierwszej znalazło się 27 kolarzy, a wśród nich dotychczasowy lider Richard Banusch, wspierany przez czterech innych zawodników LKT Team Brandenburg. Przewaga czołówki wynosiła blisko minutę, ale stopniała do 15 sekund. Na 91. kilometrze od grupy tej odpadło jedenastu kolarzy, między innymi Richard Banusch, który próbował jeszcze dołączyć do uciekinierów, ale bezskutecznie. Tymczasem dystans dzielący szesnastu śmiałków od pozostałych dwóch grup sukcesywnie się powiększał. Jadący na czele Adrian Kurek wygrał dwie lotne premie i dzięki uzyskanym bonifikatom czasowym został wirtualnym liderem wyścigu. W Godzieszach Wielkich przewaga ucieczki nad peletonem wynosiła ponad pięć minut, później wzrosła do ośmiu, tak więc na rundach wytyczonych ulicami Kalisza rywalizowali już tylko kolarze z prowadzącej grupy.  Pozostali po dotarciu do miasta musieli cierpliwie czekać, aby spokojnie minąć linię mety bez pokonywania czterech pętli. Drugi na mecie był Paweł Franczak z  Voster ATS Team, a trzeci Adrian Kurek. On też okazał się zwycięzcą całego wyścigu. Kolejne dwa miejsca w końcowej klasyfikacji zajęli Adam Stachowiak z  Voster ATS Team i Grzegorz Stępniak z Wibatech  Merx.