Wiele miast (351)

Funkcje i zastosowanie frezarek CNC


Frezarka to rodzaj maszyny do obróbki skrawaniem metalu – dla powierzchni płaskich oraz kształtowych, jak rowki czy zębate koła. Obróbcze narzędzie w tym urządzeniu to frez.

Skrawanie realizowane jest ruchem obrotowym. Poza tym też frez przesuwa się względem materiału obrabianego. Frezarki dzielimy pod kątem ilości wrzecion – na jednowrzecionowe wielowrzecionowe.

Reklama
Gdy musimy wybrać frezarkę, trzeba sprawdzić konkretnie każde urządzenie. Dostępność jest naprawdę bardzo wysoka. Zacząć powinniśmy od tego, ze trzeba się zastanowić nad tym, które będą najlepiej odpowiadały naszemu zapotrzebowaniu. Zaczynamy niekoniecznie może od noża skrawającego, najpierw sprawdź my samą konstrukcję frezarki.
 
Główną rolą, którą ma ona spełniać jest tłumienie drgań w trakcie pracy, w jak największym stopniu. Trzeba tak działać, żeby na obrabianej rzeczy nie pojawiały się absolutnie żadne przesunięcia lub błędy. Jeszcze innym czynnikiem, który ma istotny wpływ na końcowy efekt będzie sztywna podstawa, którą trzeba traktować jako element podstawowy w obrabiarce. To strzałka ugięcia, która przypada na jednostkę obciążenia. Gdy projektuje się takie urządzenie, sztywność to nie wynikowa wartość, a wartość wyjściowa. Trzeba teraz pomyśleć – czy wyborem numer jeden będzie podstawa żeliwna lub granitowa, gdzie parametry sztywności są zdecydowanie najlepsze.
 
Wychodzi na to, że wiele osób obsługujących frezarki podczas obsługi popełnia podstawowe błędy. Nieostrożne działanie i nieprzestrzeganie zasad BHP wystawia ich na poważne
    niebezpieczeństwa. 

A zresztą, także wystawia innych ludzi na niebezpieczeństwo. Warto tutaj się zastanowić co trzeba przede wszystkim eliminować. Na pewno chłodzenie frezarki mokrym czyściwem.

Jeśli urządzenie jest pod prądem, sami prosimy się o zwarcie lub porażenie ciała.
Tak samo zatrzymywanie frezu dłonią. Jest mnóstwo ludzi, którzy zapominają o tym,
by tego nie robić. A skutki, cóż – często opłakane. I wystąpienie ran może być tu najłagodniejszym skutkiem.
 
Zasady bezpieczeństwa pracy mówią jasno – dłonie zawsze trzymamy poza przestrzenią powierzchni roboczej. Eliminujemy tu smarowanie oraz oliwienie, gdy urządzenie pracuje.
Nie da się tu wymienić wszystkich zakazów, ale jedno jest pewne – zdrowy rozsądek to klucz i trzeba poznać dobrze obsługę frezarki zanim zaczniemy cokolwiek robić. Dla zwiększenia bezpieczeństwa trzeba stosować osłony chroniące przed uszkodzeniami ciała.

Z dodatkowym wyposażeniem elektronicznym rozbudowa funkcji i sterowania numerycznego sprawiła, ze frezarki są teraz obrabiarkami CNC. Do najczęściej spotykanych należą – pionowe, poziome, do drewna, do gwintów i zębatek.
 

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący uchwyty tokarskie
pod adresem: https://www.ebmia.pl/uchwyty-tokarskie-c-1805_3970_3972.html

 
stat4u PortalPOLSKA.pl