Radom
„Fosa pełna kultury”

Wystartował projekt „Fosa pełna kultury” realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr”.

Reklama
To druga edycja cieszącego się dużą popularnością cyklu, na który składają się warsztaty edukacyjno-twórcze oraz wydarzenia artystyczne (koncerty, pokazy, wystawy i spektakle). Przez siedem weekendów wakacji radomianie mogą uczestniczyć w szeregu wydarzeń organizowanych przez radomski Amfiteatr. Tematem przewodnim tegorocznej "Fosy pełnej kultury" jest siedem kręgów kulturowych świata.

Miniony weekend był poświęcony Polsce. Para „obieżypolaków” (ruszajwdroge.pl – największy blog podróżniczy o Polsce) opowiedziała o zakątkach naszego kraju (również podziemnych i pustynnych).

Zwieńczeniem soboty był koncert zespołu Akurat oraz taneczna podróż przez dekady polskiej muzyki.

Najmłodsi w niedzielę zostali zaproszeni do przygody i „Sztuczki ze sztuką”, czyli twórcze wariacje na temat dzieł znanych polskich malarzy. Nie zabrakło też polskich smaków, o których opowiedział jedyny polski absolwent prestiżowej szkoły gotowania Alain Ducasse w Paryżu – Dawid Balana.

W ramach "Fosy pełnej kultury" w wakacyjne soboty od godziny 16.00 Amfiteatr zaprasza do wspólnej zabawy młodzież, dorosłych i seniorów. Zwieńczeniem każdej z nich będzie koncert, spektakl lub tematyczna dyskoteka. Z kolei niedziele (również od godziny 16.00) będą dedykowane całym rodzinom.

Ponadto w różnych częściach Radomia będzie się pojawiać kolorowy, wesoły mobilny punt animacji (dla młodzieży: 13.07, 27.07, 10.08; dla dzieci: 14.07, 21.07, 28.07, 11.08).

Miejsce: ul. Parkowa 1

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Szczegóły na www.amfiteatr.radom.pl oraz na www.facebook.com/amfiteatr.radom

PROGRAM:

14-15 lipca "Láska nebeská do Czech"

godz. 16.00-23.00

"(...) Zresztą mam czasem wrażenie, że po to właśnie zostali wymyśleni Czesi. Żeby wprowadzać Polaków w dobry nastrój" - mówi Mariusz Szczygieł (sobota, po godz. 16.00), czechofil. Posłuchamy o czeskiej kulturze (że Mucha nie siada!) i spróbujemy dowiedzieć się, co dobrego wniosła w życie Polaków.

Podpowiemy, dlaczego warto odwiedzić Republikę Czeską i gdzie pojechać, by dobrze poczuć jej niezwykły klimat. Przy okazji obalimy na wesoło… stereotypy dotyczące języka czeskiego. Towarzyszyć nam oczywiście będzie Dzielny Wojak Szwejk, Krecik, Pat i Mat z kultowej serii „Sąsiedzi” (warsztatowa, plastyczna niedziela od godz. 16). W niedzielę będziemy mieli również okazję jazdy profesjonalnymi zdalnie sterowanymi modelami RC oraz posłuchamy opowieści w wykonaniu Radomskiej Grupy Opowiadaczy!

Muzyczna okrasa weekendu to zaskakujący koncert formacji Bass&Cello (sobota, godz. 20.00 Przekonacie się, ile rockowej mocy można wykrzesać z… wiolonczeli!). A po koncercie zatańczymy przy niezapomnianych czeskich przebojach. Ahoj!

21-22 lipca Holi-bolly - Indie!

godz. 16.00 - 22.00

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – Budda.

Podczas trzeciego weekendu Fosy wybierzemy się w podróż do barwnych Indii, przybliżymy egzotykę kraju pełnego kontrastów, weźmiemy na warsztat muzykę i charakterystyczny taniec w przepięknych sari.

Zaproszona grupa opowiadaczy utka wraz z warsztatowiczami historie na bazie indyjskich legend. Będzie też okazja do stworzenia przepięknych prac plastycznych z mandalą w roli głównej. Nie może zabraknąć feerii smaków, zapachów i kolorów – zanurzymy się zatem w dodające intensywności daniom przyprawy i proszki holi.

Gościem z najwyższej (dosłownie!) półki będzie himalaista Rafał Fronia (niedziela po godz. 16.00). Opowie o zimowej wyprawie na K2 i zmrozi Wam krew w żyłach zdjęciami!

Wspólnie popracujemy nad choreografią rodem z Bollywood, a na deser (jakże smakowity i orientalny!) koncert zespołu Dikanda (sobota, godz. 20.00), który tworzy „Muzykę Czterech Stron Wschodu” i część tekstów śpiewa… w wymyślonym przez siebie języku!

28-29 lipca …a fiordy będą Wam jadły z ręki – Skandynawia

godz. 16.00-23.00

„Wszyscy zgodnie orzekli, że nigdy nie będą brali ze sobą żadnych map, bo najciekawsze są podróże w nieznane” Tove Jansson, „Muminki”

My też nie będziemy potrzebować map, bo nawigacją zajmą się mistrzowie w tej materii – Wikingowie! Poznamy ich obyczaje (te raczej… obyczajne), ubiór, sposób walki, ozdoby i życie codzienne w wikińskiej wiosce, która stanie w przestrzeni Fosy. O detale zadba grupa rekonstrukcji historycznej Utgard z Gliwic (sobota od godz. 16.00).

Skandynawia to także surowe piękno północy, moda na hygge – niespieszną radość z danej chwili, wzornictwo, naturalna kuchnia, fascynująca historia, moda i… samochody. Będzie minimalistycznie, naturalnie, funkcjonalnie. Dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji w Polsce poznamy też tajemnice sukcesu szwedzkich kryminałów i… wynalazków.

Podróżnik i bloger Marcin Wesołowski opowie o niedrogich sposobach na samodzielne zwiedzanie Skandynawii (również przepięknej Islandii!), zdradzi, czy warto kupić… zimowy domek w Norwegii i zachwyci zdjęciami.

W niedzielę (od godz. 16.00) pomajsterkujemy też Lego i Bricks4Kidz, pobawimy się sztuką i literaturą razem z bohaterami „Muminków”, „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanką”.

Koncertowo najpierw uwiedzie nas zespół Lor (sobota, godz. 20.00), a potem zanurzymy się w elektroniczne „białe noce”. Kto wie, może nawet zobaczymy zorzę?

4-5 sierpnia ¡Bailamos! – Ameryka Łacińska

godz. 16.00 - 23.00

Od razu uprzedzamy: wszystkie futerały muzyków z Los Bomberos (sobota, godz. 20) zawierać będą wyłącznie instrumenty. Jeśli jednak pojawi się jakiś „El Mariachi”, nie gwarantujemy, że nie będzie ofiar w postaci złamanych… kobiecych serc.

Ale ponieważ nic tak nie łagodzi obyczajów jak muzyka, zaprosimy na warsztaty salsy, flamenco i gry na cajon.

Dzięki współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce poznamy ten kraj w kilku odsłonach. Najpierw Meksyk z czasów prekolumbijskich: zaprosimy do udziału w warsztacie kukurydzianym! Będzie też można zagrać w grę rodzinną, która pozwoli poznać języki, grupy indiańskie i dawne prekolumbijskie miasta. Kolejna z odsłon to smakowity Meksyk kolonialny i tu czekają słodkie warsztaty tworzenia czaszek cukrowych calaveras; zaś ostatnia – Meksyk współczesny – będzie czekoladowo!

Cały weekend będzie gwarny, barwny i żywiołowy, jak na środek lata przystało!

11-12 sierpnia Nie tylko Dzikie Pola - Ukraina

godz. 16.00-23.00

„Żeby ja ciebie nie pokochał, byłby ja wolny jak wiatr w polu i na sercu swobodny,       i na duszy swobodny, a sławny jak sam Konasewicz Sahajdaczny!” – Bohun.

Ach, kozacki temperament! Poznamy go bliżej dzięki grupie rekonstrukcyjnej, która przybliży sposób życia Kozaków. Jedną z głównych osi weekendu będzie też oczywiście ukraińska muzyka ludowa i tańce. Będzie można posłuchać ukraińskiego folku oraz pobawić się na wieczorze tanecznym przy dźwiękach world music. Zaprosimy także do spotkania z pisarzem i historykiem Jackiem Komudą, autorem licznych książek dotyczących historii Ukrainy.

W części warsztatowej zajmiemy się pięknymi ukraińskimi motywami ludowymi. Odbędą się zajęcia ozdabiania ubrań i toreb ornamentami ukraińskimi. Wyjątkowa okazja czeka na tych, którzy lubią malować na murach! Zaprosimy do udziału w profesjonalnych warsztatach tworzenia graffiti. Część warsztatowa weekendu zostanie wzbogacona o wątki kulinarne i popularnonaukowe – odwiedzi nas jeden z najlepszych w Polsce popularyzatorów nauki!

“Fosowicze” posłuchają również opowieści w wykonaniu Radomskiej Grypy Opowiadaczy. Muzyczną gwiazdą będzie zespół Dagadana (sobota, godz. 20.00), polsko-ukraińsko-amerykańska formacja, która zaskakuje fuzją jazzu, folku i elektroniki.

18-19 sierpniArrivederci, Fosa! – Włochy

godz. 16.00-22.00

Niczym Vito Corleone zamierzamy złożyć Wam propozycję nie do odrzucenia…

Aromatyczna kawa w wielu odsłonach, nowe znajomości, uwodzicielskie zapachy, pyszna pizza, dużo śmiechu, muzyki i tańca. Co Wy na to? Ostatni weekend „Fosy” upłynie pod znakiem spontaniczności, serdeczności i humoru, lecimy do Włoch!

Weekend włoski stanie się pretekstem, by poszukać odpowiedzi na pytanie “Jak cieszyć się życiem?”. W programie warsztaty baristyczne oraz miksologiczne – o tym, jak odkryć dobrą kawę oraz jak przygotować orzeźwiające napoje dodające wigoru.

Pobawimy się gestami i podstawowymi zwrotami w języku włoskim. Gdy już nieco poznamy się przy kawie, zaprosimy gości na kawiarniane „speed meetings” przy wylosowanych tematach oscylujących nie tylko wokół Włoch. By zadbać również o zmysł węchu, zaprosimy na zmysłowy warsztat perfumiarski z Piotrem Czarneckim.

Na scenie wystąpi grupa teatralno-komediowa Ad Hoc specjalizująca się w improwizacji, która najpierw zaprosi na warsztaty, a potem sama da popis kabaretowy rodem z „commedia dell’arte”. Sobotni finał (ok. godz. 22.00) upłynie przy beztroskim disco italiano.

Skoro Włochy, to rodzina. W niedzielę zaprosimy na familijne warsztaty z pizzą w roli głównej. W zabawny sposób postaramy się porównać włoskie zwyczaje do polskich. Pojawi się też mała akademia wynalazców nawiązująca do dzieł słynnego Włocha Leonarda da Vinci.

Finałem familijnej niedzieli będą warsztaty śpiewu zwieńczone wspólnym występem na scenie – wielkiej, polsko-włoskiej rodziny.

Reklama_____________________________________________________________________________________________
 

Sklep Tradycja Smaku
na osiedlu Wośniki 

Zakupy spożywcze w Radomiu
www.WDomowychCenach.pl
Tel. (w godz. 7-22) 799 - 017 - 561
   
   
radom(at)wdomowychcenach.pl
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl