Wiele miast (351)

F-16 strzegą polskiego nieba


General Dynamics F-16 Fighting Falcon to wielozadaniowy samolot, który został zaprojektowany przez wytwórnię General Dynamics. Jego producentem jest amerykańska firma Lockheed Martin. Produkcję tego samolotu rozpoczęto w latach 70. ubiegłego wieku.

Znajduje się w służbie 26 państw, w tym także w służbie Sił Powietrznych Polski. Pierwsza partia F-16 trafiła do naszego kraju w roku 2006. Amerykańscy piloci nazywają go „Viper”. W Polsce nazywany jest „Jastrzębiem”.

Reklama
Krótka historia F-16

Jego seryjną produkcję rozpoczęto w latach 70. F-16 został zaliczony do samolotów myśliwskich 4.generacji. Projektanci, którzy nad nim pracowali sięgnęli po doświadczenia i rozwiązania, które zostały zdobyte przez USA w trakcie konfliktów zbrojnych. Szczególnie szczegółowej analizie poddane zostały doświadczenia, które armia amerykańska zdobyła w czasie wojny w Wietnamie. Prototyp F-16 miał symbol YF-16. Jego oblot dokonano w lutym 1974 roku.

    Pięć lat później pierwszy egzemplarz trafił na wyposażenie Sił Powietrznych USA.
Nie zaprzestano jednak dalszych prac, modyfikowano zarówno jego wyposażenie, jak i osiągi. Wszystkie te prace miały tylko jeden cel: stworzenie nowoczesnego samolotu wielozadaniowego.


 
Samoloty F-16 w boju
 
Mimo że myśliwce F-16 uczestniczyły
w wielu bitwach powietrznych, jak dotychczas żaden z nich nie został
zniszczony. Piloci odnieśli na nim 72 zwycięstwa. Chrzest bojowy F-16 przeszedł w Iraku. Izrael zdecydował się użyć tych samolotów podczas ataku na reaktor atomowy w Osirak.

Ponownie F-16 został użyty w roku 1981. Zestrzelono wówczas należący do Syrii śmigłowiec Mi-8. F-16 brały także udział w operacji „Pustynna Burza”. Amerykanie wysłali w rejon Zatoki Perskiej aż 249 sztuk F-16. Stracili tylko pięć.

 
Polskie Siły Powietrzne i F-16

Są trzonem naszego lotnictwa bojowego. Są one w służbie trzech eskadr lotnictwa taktycznego. 11 listopada 2006 roku cztery pierwsze F-16 trafiły do Polski. W uroczystości ich przekazania uczestniczył prezydent Lech Kaczyński. W trakcie uroczystości odbył się także ich symboliczny chrzest.

Imię „Jastrząb” nadała im matka chrzestna, którą została małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Kaczyńska. W uroczystości przekazywania pierwszych F-16 brali także udział ze strony polskiej: ówczesny dowódca Sił Powietrznych RP generał broni pilot Stanisław Targosz oraz ówczesny Minister Obrony Narodowej Radosław Sikorski.


Uroczystości związane z przekazaniem pierwszych F-16 i
ich chrzest odbyły się w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach koło Poznania. Obecnie Polskie Siły Powietrzne mają 48 maszyn F-16. Stacjonują one nie tylko w Krzesinach, ale także w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
 
Polskie F-16 „Jastrząb”już od 11 lat strzegą polskiego nieba. Są jednymi z bardziej nowoczesnych typów samolotów myśliwskich. Wyposażono je między innymi w zasobnik obserwacyjno-celowniczy oraz w nowoczesny, wielofunkcyjny radar i zintegrowany system walki radioelektronicznej. 

Na ich uzbrojenie składają się między innymi rakiety powietrze-powietrze.


 
   

Artykuł został opracowany przez surgepolonia.pl, producenta koszulki Siły Powietrzne

https://surgepolonia.pl/product-pol-1369-Koszulka-Sily-Powietrzne-CZARNA.html


 
stat4u PortalPOLSKA.pl