Wiele miast (20)

Eliminacje wojewódzkie do ogólnopolskich zawodów policjantów prewencji

15 czerwca, po raz XXIII, odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku 2016”.

We współzawodnictwie udział brali policjanci pełniący służbę patrolową lub interwencyjną. W zawodach rywalizowało 44 policjantów, reprezentujących wszystkie komendy miejskie i powiatowe policji województwa kujawsko-pomorskiego oraz Oddział Prewencji Policji w Bydgoszczy, wyłonieni podczas zawodów rozgrywanych w poszczególnych powiatach.

Policjanci rywalizowali w następujących konkurencjach:
- test wiedzy zawodowej,
- sprawdzian technik obezwładniania osób,
- sprawdzian wyszkolenia strzeleckiego,
- sprawdzian sprawności fizycznej,
- udzielanie pierwszej pomocy.

W bardzo emocjonujących zawodach bezkonkurencyjne okazały się zespoły z Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, które stanęły na dwóch pierwszych stopniach podium. Najlepszą okazała się para w składzie: sierż. szt. Marek Nogga i post. Michał Budka, która zdobyła 108 pkt. Drugie miejsce przypadło w udziale patrolowi w składzie: sierż. szt. Grzegorz Koszyński i sierż. szt. Marcin Zimmernann. Zdobyli zaledwie o jeden punkt mniej od zwycięzców zawodów. Trzecie miejsce zajęli policjanci z KMP I w Bydgoszczy w składzie: sierż. Jakub Tomaszewski i st. post. Jakub Piotrowski, którzy zdobyli 77 pkt.

Przeprowadzenie eliminacji, oprócz rywalizacji sportowej, stało się wyśmienitą okazją do sprawdzenia i doskonalenia umiejętności zawodowych policjantów, zarówno wiedzy teoretycznej, jak i sprawności fizycznej, umiejętności strzeleckich, doskonalenia technik obezwładniania osób, a także udzielania pierwszej pomocy w symulowanej sytuacji obrażeń poszkodowanego - amputacja urazowa kończyny górnej osoby poszkodowanej w wyniku ran zadanych niebezpiecznym narzędziem, połączona z krwotokiem tętniczym.

Trzeba zaznaczyć, iż tego typu zawody mają ogromny wpływ na poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych policjantów, a także stanowią istotny element w procesie doskonalenia zawodowego. Zawody pozwoliły dodatkowo ujawnić płaszczyzny, które wymagają ciągłego doskonalenia. Z całą pewnością taka forma podnoszenia umiejętności policjantów zaprocentuje podczas pełnienia codziennej służby patrolowej.

Zwycięzcy zostali uhonorowani okolicznościowymi pucharami oraz nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, insp. Pawła Spychałę.

W zawodach finałowych, które rozegrane zostaną w dniach 14-16 września na terenie obiektów Szkoły Policji w Słupsku, KWP w Bydgoszczy, z uwagi na postanowienia regulaminowe, będą reprezentowały patrole, które w eliminacjach wojewódzkich zajęły pierwsze i trzecie miejsce. Naszej reprezentacji życzymy powodzenia w finale zawodów. (jkd)