Wiele miast (351)

Dżem owocowy - jak wybrać najlepszy?


Kiedy myślimy o szybkim i pożywnym śniadaniu, często naszym pierwszym skojarzeniem są dżemy.

Najlepiej, gdy mamy w szafce ten własnej roboty, jednak może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziemy musieli sięgnąć po dżem ze sklepowej półki.

Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Reklama
Zawartość owoców
 
Na pozór kwestia dość logiczna – dżem owocowy musi zawierać owoce. Okazuje się, że niekoniecznie jest to standard. Niektóre są produkowane z przecierów. Do wielu producenci dodają mnóstwo konserwantów, cukru i pektyny, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.
    Warto upewnić się, że na 100 gramów produktu przypada ponad 30 dag owoców. Szukajmy oczywiście tych, które zawierają
ok. 60 gramów. Im więcej owoców, tym lepiej.

Stosunek ceny do jakości

Bardzo często zamiast na skład, patrzymy jedynie na cenę produktu. Jest to duży błąd, ponieważ to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Starajmy się kupować jedynie sprawdzone produkty, w przypadku których wiemy, jak
pozyskuje się owoce, w jaki sposób są one przetwarzane i jaka jest ich jakość. Obecnie w sklepach znajdujemy raczej dżemy owocowe w słoiczkach i to właśnie po nie powinniśmy sięgać. Unikajmy tych w plastikowych opakowaniach.
 
 
Koniecznie unikać
 
W składzie dżemów owocowych znajdziemy kilka takich substancji, na których widok powinna się u nas zapalić lampka ostrzegawcza. Rzecz jasna należy do nich cukier, ale nie tylko. Również wszelkiego rodzaju substancje zagęszczające i regulatory kwasowości są dla nas niebezpieczne. Odrzucajmy także produkty, w których składzie znajdziemy gumę guar. W nadmiernych ilościach może powodować wzdęcia.

Na szczęście, dzięki jednemu z Rozporządzeń Ministra Zdrowia, dżemy podawane w szkołach i przedszkolach nie mogą być słodzone ani cukrem, ani żadną inną substancją, dzięki czemu są zdrowsze, a dzieci mogą go jeść bez problemu.
 
Każdy z nas z pewnością pamięta smak domowego dżemu owocowego. Wielu producentów chce mu dorównać, dlatego stara się ograniczać dodatkowe, często niezdrowe składniki.

Więcej: www.herbapol.com.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl