Wiele miast (351)

Druk 3D przyjazny środowisku


Wiele mówi się na temat stopniowej ekologizacji przemysłu. Jednym z kluczowych jej elementów będzie prawdopodobnie coraz wyższa wydajność energetyczna maszyn, służących do produkcji różnych przedmiotów.

Równolegle do takich potrzeb pojawiają się nowe metody produkcji. Jedną z nich jest druk 3D. Czy drukarka 3D jest urządzeniem przyjaznym środowisku i tak naprawdę, ile prądu pobiera drukarka  3D? O tym w dzisiejszym artykule.

Reklama
Drukarka 3D – co generuje pobór mocy

Sama drukarka 3D nie jest urządzeniem energochłonnym. Przeciętny pobór energii pracy zwykłej drukarki 3D nie przekracza kilkudziesięciu WAT (do kilkuset w wartościach granicznych). Najwięcej zależy w tym wypadku od samego zasilacza. Biorąc pod uwagę powyższe, przeciętny koszt energii do druku 3D to kilka złotych za godzinę.  

Największym prądożercą w wypadku drukarki 3D jest podgrzewany stół roboczy, który zabezpiecza i stabilizuje proces druku 3D. Im wyższa temperatura stołu, tym zużycie prądu jest naturalnie wyższe, jednak nadal nie są to wartości zauważalne w kontekście samego druku 3D.


W jaki sposób drukarka 3D oszczędza prąd?

   
W zależności od fazy, w jakiej znajduje się drukarka 3D pobór prądu jest różny.

Najbardziej energochłonny jest z pewnością sam rozruch oraz utrzymanie temperatury powierzchni roboczej. Sam ekstruder i silnik drukarki nie jest szczególnie mocny, co wpływa na oszczędność energii.

Mówiąc o oszczędnościach energetycznych,
z pewnością nie należy zapomnieć o tym, że wraz z rozwojem technologicznym drukarki
3D są coraz bardziej oszczędne. Współczesne drukarki 3D w zasadzie pobierają tyle samo mocy, co ich atramentowe i laserowe odpowiedniki.


Podsumowanie – ile prądu pobiera drukarka 3D i czy jest to szansa na ekologizację przemysłu?

Podsumowując – druk 3D jest z pewnością jedną z bardziej oszczędnych metod produkcji przedmiotów. Wynika to z braku zaplecza produkcyjnego dla tego urządzenia z wyjątkiem komputera z projektem. Dodatkowo istotnym jest również sam sposób poboru prądu, który dynamicznie się zmienia, a co za tym idzie częściowo odpowiada za oszczędność prądu.

Zobacz więcej na https://tower3d.pl/drukarka-3d-speeder-300/
 
stat4u PortalPOLSKA.pl