Wiele miast (374)

Dieta cukrzycowa jest dla wszystkich?

Ostatnimi czasy wszyscy epidemiologowie oraz specjaliści zajmujący się zdrowiem publicznym biją na alarm. Bowiem współczesny świat w tempie zastraszającym zalewa fala groźnych dla zdrowia chorób spowodowanych nieprawidłowym stylem życia, a więc cywilizacyjnych. Do tych schorzeń zaliczyć można zawały serca, udary mózgu, choroby nowotworowe, osteoporozę, nadciśnienie tętnicze, a także cukrzycę typu 2. Ta ostatnia jest tym bardziej niebezpieczna, iż rozwija się powoli, praktycznie bezobjawowo. Gdy pojawią się symptomy chorobowe oznacza to tym samym, że choroba jest już dość zaawansowana.

Reklama
Dieta cukrzycowa, według nomenklatury dietetycznej nazywana jest dietą z ograniczoną ilością węglowodanów łatwo przyswajalnych. Dedykowana jest głównie diabetykom, czyli osobom chorym na cukrzycę (zarówno typu 1 jak i typu 2. Skład diety pozwala na utrzymanie właściwego stężenia glukozy, a także lipidów we krwi obwodowej, a także warunkuje utrzymanie właściwej masy ciała. Jej przewlekłe stosowanie jako dieta na całe życie chroni, a także opóźnia pojawienie się powikłań cukrzycy, które to objawiają się jako tzw. mikro- i makroangiopatie, np. stopa cukrzycowa, zaburzenia widzenia, a nawet utrata wzroku czy szeroko pojęte schorzenia układu sercowo-naczyniowego jak zawały serca, czy udary mózgu. 
 
Czy dietę cukrzycową może stosować osoba zdrowa? 
 
Pomimo, iż dieta z ograniczoną ilością węglowodanów łatwo przyswajalnych dedykowana jest głównie diabetykom, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosowały ją również osoby niecierpiące na cukrzycę. Dodatkowo ten sposób żywienia spełnia wszystkie kryteria diety prozdrowotnej, dlatego też dieta ta jest na szeroką skalę propagowana jako ta, która powinna dotyczyć większych części populacji. 
 
Ogólne zasady diety cukrzycowej
 
 Najważniejsze jest, aby dieta spełniała wszystkie preferencje żywieniowe osoby, która zdecyduje się ją zastosować. Musi więc ona obfitować w produkty, czy też potrawy szczególnie lubiane, oczywiście po uwzględnieniu kryteriów prozdrowotnych. Trzeba tez zwrócić uwagę na indywidualnie dobraną, odpowiednią kaloryczność diety, jak również rozkład i ilość posiłków w ciągu dnia oraz prawidłowy dobór produktów użytych, zgodnych z wytycznymi dla tego rodzaju diety.
 
Najważniejszym zagadnieniem poruszanym przy wyborze diety cukrzycowe, jest odpowiedni dobór produktów węglowodanowych w diecie. Jest to jeden z najważniejszych aspektów tego sposoby żywienia, gdyż wybrane produkty musza spełniać określone obostrzenia. W diecie cukrzycowej węglowodany powinny stanowić 40-50% całkowitej energetyczność diety. Ich źródłem powinny być głównie zbożowe produkty pełnoziarniste, do których możemy zaliczyć: ciemne pieczywo z mąki z pełnego przemiału (pełnoziarniste), chleb lub bułki graham, płatki i otręby owsiane, grube kasze, czyli gryczana, jęczmienna, pęczak oraz ryż brązowy i makarony pełnoziarniste, ugotowane al dente, czyli półtwardo.
 
Kolejnym aspektem jest białko. Jego źródło pochodzić powinni z produktów niskotłuszczowych. Najlepsze jest chude mleko, sery twarogowe, suche nasiona roślin strączkowych, jogurty i maślanki. Oprócz tego, powyższe produkty dostarczają wielu witamin, głównie z grupy B oraz składników mineralnych.
 
Warto również dodać do swojej diety zdrowe tłuszcze, jednak należy pamiętać, że tłuszcz tłuszczowy nie równy. Główne jego źródło powinny stanowić oleje roślinne takie jak: słonecznikowy, oliwa z oliwek, rzepakowy spożywane przeważnie na surowo np. dodawane do sałatek, dipów i sosów.
 
Dieta cukrzycowa charakteryzuje się bardzo korzystnym wpływem na organizm, jeśli przestrzega się jej zasad, a samą dietę stosuje w sposób ciągły. Jest ona jednak dość skomplikowana i aby dobrze ją poznać, najlepiej zgłosić się do specjalisty. W związku z tym powstał portal DIETMAP.PL, który w swojej ofercie oprócz wielu innych diet, posiada także dietę cukrzycową. Została ułożona i skomponowana w całości przez specjalistów żywienia, dzięki czemu nie ulega wątpliwości, że jej stosowanie pozwoli nam osiągnąć założone wcześniej cele. Dodatkowo, portal oferuje do dyspozycji nową aplikacje mobilną, która pozwala w każdym miejscu i czasie mieć do dyspozycji osobistego dietetyka online. Dzięki temu, skrupulatne trzymanie się diety oraz codzienne zaplanowanie zakupów staje się prostsze i wygodniejsze. Warto więc skorzystać z tej propozycji, która pomoże każdemu, nawet najbardziej niewierzącemu w siebie osiągnąć wymarzone przez siebie cele.

(ac)

Publikacja sponsorowana.

 
stat4u PortalPOLSKA.pl